Huawei uviedol do predaja skladací smartfón Mate X, neponúka Google aplikácie ani americké čipy

Ekonomika Informatika

15.11.2019 (Webnoviny.sk) – Čínska spoločnosť Huawei začala s predajom svojho prvého skladacieho smartfónu Mate X, ktorý neponúka aplikácie Googlu ani žiadne čipy vyrobené v Spojených štátoch amerických. Rozhodli sa tak po sankciách zo strany USA, ktoré tvrdia, že spoločnosť predstavuje „bezpečnostné riziko„. Zástupcovia firmy odmietajú obvinenia, že by sa podieľali na čínskej špionáži.

Novinka sa dostala na čínsky trh v piatok v online obchode firmy, a to za 16 999 čínskych jüanov (v prepočte približne 2 200 eur). Ponúka čínske alternatívy k aplikáciám od Googlu, ako sú hudba či mapy. Využíva operačný systém EMUI 9, ktorý je založený na Androide od Googlu. Huawei plánuje predstaviť plány týkajúce sa predaja smartfónu v zahraničí.

Predstavitelia spoločnosti tento týždeň uviedli, že 90-tisíc zamestnancom plánujú vyplatiť odmeny v celkovej hodnote dve miliardy čínskych jüanov (zhruba 259 miliónov eur) za ich prácu v súvislosti s vysporiadaním sa s americkými sankciami a vývojom nových komponentov.

Viac k témam: sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Huawei uviedol do predaja skladací smartfón Mate X, neponúka Google aplikácie ani americké čipy © SITA Všetky práva vyhradené.