Deezer zakročí proti vulgarizmom, vyvíja umelú inteligenciu na rozoznávanie textov piesní

Ekonomika Informatika

2.5.2020 (Webnoviny.sk) – Streamovacia služba Deezer vyvíja technológiu, ktorá by dokázala automaticky rozoznať nevhodný obsah piesní. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého spoločnosť oznámila, že sa týmto problémom začala zaoberať, pretože nahrávacie spoločnosti veľmi často nepriznávajú vulgárne texty piesní, ktoré poskytujú na streamovanie.

Piesne bez označenia

V skutočnosti, „podstatne veľká časť“ knižnice streamovacej služby neobsahuje označenie, či pieseň má alebo nemá nevhodný text či tému, priznala firma, ktorá sa v reakcii na túto skutočnosť rozhodla preskúmať možnosť automatického označovania takéhoto obsahu.

I keď zatiaľ technológia nedokáže „úplne automaticky“ označovať piesne s nevhodným obsahom, mohla by pomôcť ľuďom pri identifikácii vulgárneho materiálu.

Problém vulgarizmov v piesňach sa pritom v uplynulých rokoch zväčšil, keď sa čoraz viac začali objavovať aj v mainstreamových popových piesňach od hviezd ako Ariana Grande či Beyoncé.

Nespoľahlivé filtrovanie

Službám ako Deezer môže navyše denne pribudnúť až 40-tisíc nových piesní, v dôsledku čoho je nemožné, aby ľudia preverili text každej z nich.

BBC pritom upozorňuje, že i keď služby ako Deezer, Apple a Amazon Music ponúkajú rodičom možnosť „vypnúť“ vulgárne piesne, výsledky tohto filtrovania obsahu nie sú spoľahlivé.

Deezer zverejní kompletné výsledky svojho výskumu počas budúcotýždňovej medzinárodnej online konferencie.

Viac k témam: umelá inteligencia
Zdroj: Webnoviny.sk – Deezer zakročí proti vulgarizmom, vyvíja umelú inteligenciu na rozoznávanie textov piesní © SITA Všetky práva vyhradené.