Automobilový trh smeruje k výraznému prepadu, koronavírus spôsobil problémy aj elektronike

Ekonomika

16.4.2020 (Webnoviny.sk) – Medzi sektory najviac zasiahnuté pandémiou koronavírusu Covid-19 patria podľa analýzy Euler Hermes doprava, dodávky pre automobilový priemysel a elektronika. Najhoršie je na tom doprava, vzhľadom na vysokú závislosť od Číny a úzku spojitosť s cestovným ruchom a medzinárodným obchodom.

Od počiatočného šoku v Číne bojovali podľa analýzy všetky pododvetvia dopravy (letecká, námorná, cestná a železničná) s upadajúcim dopytom.

„Ukazovateľ RPK (Revenue Passenger Kilometers) klesol u najväčších leteckých dopravcov od minulého decembra o 40 % a letecké spoločnosti teraz očakávajú, že sa ich príjmy do konca roku 2020 znížia o najmenej 100 miliárd dolárov, čo ale nebude kompenzované klesajúcimi nákladmi na palivo,“ konštatuje Euler Hermes.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Vysoká závislosť na Číne

V prípade automobilového priemyslu existuje podľa analýzy vysoká závislosť celého sveta na Číne, ktorá je najväčším automobilovým trhom na svete a zároveň aj najväčším výrobcom komponentov pre tento segment.

V oboch týchto ukazovateľoch predstavuje zhruba 30 % celosvetového objemu. Šírenie pandémie je veľkou hrozbou aj v Európe a USA, keďže predstavujú druhý a tretí najväčší automobilový trh.

„Šok na strane dopytu prekročí pôvodné makroekonomické predpovede, pretože nákup automobilov má dlhodobý charakter, ktorý spotrebitelia teraz odkladajú a namiesto toho sa zameriavajú len na „potrebné“ tovary,“ vysvetľuje riaditeľ Euler Hermes na Slovensku Peter Mucina.

Viac o téme: Koronavírus

Globálny automobilový trh je pritom podľa odhadov spoločnosti na ceste k výraznému prepadu (-10% až -15% v roku 2020), pesimistickejší scenár v prípade dlhodobej krízy hovorí o prepade dokonca až o 25 %.

Zmrazenie objednávok elektronických komponentov

Tretím celosvetovo najvýraznejšie zasiahnutým sektorom je podľa analýzy elektronika. Zatvorenie čínskych montážnych závodov spôsobilo zmrazenie objednávok pre producentov polovodičov a iných elektronických komponentov potrebných v moderných zariadeniach spotrebnej elektroniky. Najhoršie sú na tom krajiny ako Južná Kórea, Taiwan a Japonsko, ako aj samotní čínski výrobcovia.

„Elektronika taktiež silno reaguje na obdobia hospodárskych recesií. V prípade pokračujúcej pandémie by boli európski a americkí výrobcovia ťažko zasiahnutí poklesom miestnej priemyselnej výroby, zatiaľ čo ázijskí výrobcovia, už zasiahnutí šokom v dôsledku opatrení v Číne, by čelili klesajúcemu dopytu,“ predpovedá Euler Hermes.

Euler Hermes je lídrom v poistení obchodných pohľadávok a špecialistom v oblasti hodnotenia rizika, bonity, záruk a inkasa pohľadávok.

S viac ako storočnými skúsenosťami spoločnosť ponúka B2B klientom finančné služby s cieľom podporovať ich cash flow a správu obchodných pohľadávok. Sídli v Paríži, je prítomná vo viac ako 50 krajinách a zamestnáva vyše 6 050 pracovníkov. Euler Hermes je členom skupiny Allianz.

Viac k témam: ekonomická kríza, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Automobilový trh smeruje k výraznému prepadu, koronavírus spôsobil problémy aj elektronike © SITA Všetky práva vyhradené.