Aj klienti lízingových spoločností môžu počas pandémie Covid-19 požiadať o odklad splátok

Ekonomika

7.4.2020 (Webnoviny.sk) – K možnosti odložiť si svoje splátky by sa mohli dostať aj klienti lízingových spoločností. Ako na utorkovej tlačovej konferencii informoval štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek, o možnostiach rokovali so zástupcami Asociácie leasingových spoločností SR.

Podľa neho návrh v podstate kopíruje rámec bankových odkladov splátok úverov. Každý klient, ktorý má lízing, môže v dôsledku koronakrízy žiadať o odklad splátok o tri mesiace, a to opakovane, keďže sa nedá predpokladať dĺžka krízy.

„Keď uvidíme, že problém pokračuje, môže klient požiadať ešte o ďalšie tri mesiace,“ doplnil prezident lízingovej asociácie Richard Daubner.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Dohoda sa zatiaľ týka fyzických osôb, občanov. Paralelne však otvorili diskusiu, ako podobnú pomoc dať aj podnikateľom, malým a stredným firmám a SZČO.

Lízingové spoločnosti podľa Daubnera hľadajú možnosti, ako pomôcť svojim klientom, ale tak, aby to aj samotné spoločnosti výraznejšie nezasiahlo. „Už dnes dostávame tisíce žiadostí našich klientov o zmenu splátkových kalendárov,“ skonštatoval Daubner.

Viac o téme: Koronavírus

Daubner zároveň doplnil, že tak, ako v prípade bánk, tak aj v prípade lízingu pôjde o odklad a nie o odpustenie časti dlhu.

„Niekde na konci bude táto doba pripočítaná k úveru. My ako firma tiež platíme peniaze svojim dodávateľom. Úrok bude, ale hľadáme znesiteľné riešenia,“ povedal Daubner.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, lízing
Zdroj: Webnoviny.sk – Aj klienti lízingových spoločností môžu počas pandémie Covid-19 požiadať o odklad splátok © SITA Všetky práva vyhradené.