Zoologická záhrada Bojnice má nový prírastok, získala samca vzácnej antilopy bongo (foto)

Zaujímavosti

9.6.2020 (Webnoviny.sk) – Národná zoologická záhrada Bojnice získala samca vzácnej antilopy bongo. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Zoo Bojnice Jaroslav Slašťan. Dvojročný samec Pirri Pirri sa narodil vo švédskom Boras Djurpark a aktuálne je v povinnej karanténe, po ktorej sa podrobí veterinárnym vyšetreniam.

Prvý exemplár tohto vzácneho a kriticky ohrozeného východného poddruhu africkej antilopy bongo získala bojnická zoo v roku 1995. Bol ním samec Rojo z barcelonskej zoologickej záhrady. Prvý odchov sa bojnickej zoo podaril už o 4 roky, v roku 1999.

Najväčšia lesná antilopa

Národná zoo Bojnice získala 31. mája 2019 na základe odporúčanie koordinátora EEP z nemeckej Allwetterzoo Münster jeden a pol ročnú samicu menom Kiana.

Tá sa stala matkou samice Kamali, ktorá sa v Národnej zoo Bojnice narodila 16. februára tohto roku. Úspešný chov a odchov tohto chúlostivého druhu antilopy považuje Zoo Bojnice za veľký úspech.

Antilopa bongo je najväčšia a najťažšia lesná antilopa na svete. Hmotnosť samíc sa pohybuje medzi 210 až 235 kilogramov, samce môžu vážiť 400 kilogramov.

Obýva nížinné dažďové pralesy strednej a západnej Afriky až do nadmorskej výšky 4 000 metrov a vyhľadáva nepriestupný pralesný podrast, bambusové lesy a kroviny.

Zdecimovaná populácia

Ide o plaché zviera s prevažne nočnou aktivitou a zároveň jediný druh lesnej antilopy, ktorá sa pasie v stádach. Antilopy bongo sa dožívajú až 19 rokov.

Populáciu antilopy bongo v jej domovine lovci zdecimovali tak, že vo voľnej prírode prežíva už len pár jedincov. V zoologických záhradách sveta sa chová okolo 540 jedincov tejto antilopy, čo je viac ako prežívajúcich jedincov vo voľnej prírode.

V deväťdesiatych rokoch 19.storočia bola ich populácia ohrozená epidémiou dobytčieho moru, ktorá dokázala vyhubiť nielen početné stáda domácich zvierat, ale za obeť mu padli aj celé populácie divo žijúcich párnokopytníkov.

Antilopy bongo sú dodnes ilegálne lovené pre mäso, kožu a rohy a to do pascí alebo pomocou svorky loveckých psov. Jedince chované v ľudskej opatere sú potomkovia antilop odchytených v pohorí Aberdare v Keni.

Viac k témam: antilopa bongo
Zdroj: Webnoviny.sk – Zoologická záhrada Bojnice má nový prírastok, získala samca vzácnej antilopy bongo (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.