V Rwande zomrel čierny nosorožec Manny zo Safari Parku Dvůr Králové, presnú príčinu smrti ešte nestanovili

Zaujímavosti

16.4.2020 (Webnoviny.sk) – V africkej Rwande uhynul jeden z kriticky ohrozených východných nosorožcov čiernych (Diceros bicornis michaeli), ktorých tam vlani previezli z českého Safari Parku Dvůr Králové.

Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz, podľa ktorého úmrtie oznámila Európska asociácia zoologických záhrad a akvárií (EAZA), rwandská vláda a organizácia African Parks. Smrť v dôsledku pytliactva vylúčili.

Presná príčina smrti zatiaľ nie je známa

Osemročný Manny zomrel 10. februára, zrejme v dôsledku poruchy tráviaceho traktu, uviedol vedúci komunikácie a medzinárodných projektov Safari Parku Dvůr Králové Jan Stejskal.

Presnú príčinu úmrtia ešte nestanovili, no viac informácií by mali poskytnúť výsledky laboratórnych testov. Tie však podľa Stejskala tak skoro pre globálne obmedzenia v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 nebudú.

Mannymu sa náhle zhoršil zdravotný stav

Ako Stejskal uviedol, Mannyho neprestajne sledoval tím špecializovaných stopárov a na podporu aklimatizácie v národnom parku Akagera ho prikrmovali.

„Po náhlom zhoršení jeho zdravotného stavu a zmene v príjme potravy vedenie parku celú situáciu konzultovalo s veterinármi, samec ale, bohužiaľ, uhynul skôr, než mohlo dôjsť k veterinárnemu zásahu,“ uviedol Stejskal.

Manny bol jedným z piatich východných nosorožcov čiernych a jedným z dvoch samcov, ktorých z európskych zoologických záhrad v júni previezli do Rwandy.

Z Dvora Králové tam okrem neho putovali ďalšie dva nosorožce, jeden potom z Veľkej Británie a jeden z Dánska. Zostávajúcej štvorici sa darí dobre a naďalej ich v parku monitorujú.

Viac k témam: nosorožec, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – V Rwande zomrel čierny nosorožec Manny zo Safari Parku Dvůr Králové, presnú príčinu smrti ešte nestanovili © SITA Všetky práva vyhradené.