V Austrálii vznikne nový národný park, v oblasti žijú desiatky ohrozených druhov zvierat

Zaujímavosti

28.6.2020 (Webnoviny.sk) – Austrálsky štát Nový Južný Wales oznámil vytvorenie nového národného parku pre chránené ohrozené druhy. Narriearra sa rozprestiera na severozápade štátu na ploche 1 534 kilometrov štvorcových.

Najväčšia kúpa v histórii štátu

Oblasť východne od mesta Tibooburra, ktorá hraničí s Queenslandom, bola viac než storočie majetkom rodiny O’Connorových.

Išlo tak o najväčšiu kúpu súkromného územia pre ochranárske účely v histórii štátu. Sumu, za ktorú ho Nový Južný Wales získal, úrady nezverejnili.

Nový park zatiaľ nemá názov

Minister životného prostredia štátu Matt Kean uviedol, že nový národný park, ktorý sa rozprestiera sčasti v oblasti rieky Bulloo, zahŕňa mokrade a krajinu, aké sa nenachádzajú v žiadnych iných národných parkoch Nového Južného Walesu.

Žije tam najmenej 27 ohrozených druhov vrátane zamatovca mokrinového. K ďalším patria sokol strieborný, chrastiar červenobradý a drop zásternatý. V miestnych močiaroch žijú aj desaťtisíce vodných vtákov, medzi nimi pelikány, ibisy či beluše.

Nový národný park zatiaľ nemá oficiálny názov, vláda však už v tejto veci oslovila miestnu radu v Tibooburre, aby nejaký navrhla.

Viac k témam: národný park, ohrozené druhy
Zdroj: Webnoviny.sk – V Austrálii vznikne nový národný park, v oblasti žijú desiatky ohrozených druhov zvierat © SITA Všetky práva vyhradené.