Tvorcovia seriálu Simpsonovci ohlásili zmeny, bieli herci už nebudú dabovať postavy inej farby pleti

Zaujímavosti

27.6.2020 (Webnoviny.sk) – Tvorcovia animovaného seriálu Simpsonovci už nebudú viac využívať bielych hercov pri dabovaní postáv inej farby pleti. Oznámila to americká produkčná firma Fox Studios.

Rozhodnutie prichádza uprostred napätej situácie súvisiacej s protestmi hnutia Black Lives Matter, ktoré vyvolala koncom mája násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda. Seriál už dlhšie čelil kritike za to, že postavu Apua Nahasapeemapetilona, ktorý je indického pôvodu, dabuje biely herec Hank Azaria. Ten už skôr počas roka oznámil, že sa svojej úlohy vzdá.

Simpsonovci

Simpsonovci sú najdlhšie vysielaným animovaným seriálom v USA a tiež americkým sitkomom s najväčším počtom dielov.

Jeho prvá epizóda mala premiéru 17. decembra 1989, postavičky sa však na obrazovke objavili už v roku 1987 v Tracey Ullman Show. Seriál vysielajú vo viac ako 100 krajinách sveta a nadabovaný je viac ako 50 jazykmi.

Príbehy Homera, Marge, Lisy, Barta a Maggie získali doteraz 34 cien Emmy či 34 Annie Awards. Simpsonovci majú od roku 2000 svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy.

Viac k témam: dabing, rasizmus, Simpsonovci, Zabitie Georgea Floyda – protesty v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Tvorcovia seriálu Simpsonovci ohlásili zmeny, bieli herci už nebudú dabovať postavy inej farby pleti © SITA Všetky práva vyhradené.