Teplota na Antarktíde po prvý raz prekročila 20 stupňov Celzia, nový rekord namerali na ostrove Seymour

Zaujímavosti

14.2.2020 (Webnoviny.sk) – Na Antarktíde teplota po prvý raz prekročila 20 stupňov Celzia. Nový rekord zaznamenali brazílski vedci na ostrove Seymour.

Teplotu 20,75 stupňa Celzia namerali 9. februára. Tá pritom takmer o celý stupeň presiahla doterajší rekord 19,8 stupňa Celzia, ktorý zaregistrovali na ostrove Signy v januári 1982.

Najvyššia teplota na Antarktíde

Naposledy padol teplotný rekord 6. februára na argentínskej výskumnej stanici pri základni Esperanza, kde namerali 18,3 stupňa Celzia. To je najvyššia teplota zaznamenaná doteraz na kontinentálnej Antarktíde.

Abnormálny teplotný rekord

Vedci, ktorí zbierajú dáta z odľahlých monitorovacích staníc každé tri dni, označili nový rekord na ostrove Seymour za „neuveriteľný a abnormálny“.

“Vidíme trend otepľovania na mnohých miestach, ktoré monitorujeme, ale takéto niečo sme ešte nikdy nevideli,“ uviedol v tejto súvislosti vedec Carlos Schaefer.

Viac k témam: globálne otepľovanie, oteplenie, teplotné rekordy
Zdroj: Webnoviny.sk – Teplota na Antarktíde po prvý raz prekročila 20 stupňov Celzia, nový rekord namerali na ostrove Seymour © SITA Všetky práva vyhradené.