Slovensko sa plánuje uchádzať o členstvo vo Výkonnej rade UNESCO

Zaujímavosti

10.6.2021 (Webnoviny.sk) – Slovensko sa bude uchádzať o členstvo vo Výkonnej rade Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na roky 2023 až 2027.

Počas dnešného rokovania s námestníkom generálnej riaditeľky UNESCO Xing Qu v Paríži to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Členstvo v medzivládnom výbore

Slovensko by sa tak v prípade zvolenia stalo jednou z 58 krajín, ktoré dohliadajú nad chodom organizácie a určujú smerovanie jej programov a priorít,“ povedal Korčok.

Pri svojej prvej návšteve v UNESCO tiež pripomenul kandidatúru Slovenska do Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva, do fungovania ktorého sa Slovensko aj v súčasnosti aktívne zapája na odbornej úrovni. Slovensko sa uchádza o členstvo v prestížnom medzivládnom výbore na roky 2022 až 2026.

Slovenská kultúra vo Francúzsku

Rokovanie ministra Korčoka v sídle UNESCO sa uskutočnilo v rámci dvojdennej návštevy Paríža spojenej s otvorením podujatia „Mesiac slovenskej kultúry vo Francúzsku: Bratislava – Paríž – Košice – Marseille“.

Pri tejto príležitosti šéf slovenskej diplomacie slávnostne otvoril koncert skupiny Janoska Ensemble v kostole Madeleine v centre Paríža a v sídle UNESCO inauguroval výstavu diel slovenských študentov z Akadémie umení v Banskej Bystrici, z Technickej univerzity v Košiciach a z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Výkonná rada UNESCO je hlavným rozhodovacím orgánom organizácie, ktorá má vo svojom mandáte aktuálne témy, akými sú podpora vedy, výskumu a inovácií, ochrana biodiverzity, globálne vzdelávanie, ľudské práva, sloboda tlače a bezpečnosť novinárov, etika umelej inteligencie či ochrana kultúrneho a prírodného dedičstva.

Viac k témam: kandidatúra, kultúra, medzinárodná spolupráca, minister zahraničných vecí
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko sa plánuje uchádzať o členstvo vo Výkonnej rade UNESCO © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *