Pokoj pri pobreží južného Francúzska prilákal veľryby, ktoré sa inak držia ďalej od brehu

Zaujímavosti

12.4.2020 (Webnoviny.sk) – Francúzskej pobrežnej stráži sa podarilo natočiť dvojicu veľrýb, ako pláva popri južnom pobreží krajiny. Podľa predstaviteľa Národného parku Calanques Didiera Reaulta, je „veľmi, veľmi vzácne“, že sa vráskavec myšok (Balaenoptera physalus) v tejto oblasti pohybuje tak blízko pri pobreží. Väčšinou sa zdržiavajú v hlbšej vode a ďalej od brehu.

Tvrdí, že ich tam zrejme prilákal pokoj, ktorý nastal po obmedzeniach týkajúcich sa šírenia nového koronavírusu.„Absencia ľudskej aktivity znamená, že veľryby sú oveľa pokojnejšie a istejšie, že opäť nájdu svoje obľúbené miesta, ktoré opustili pre vodnú dopravu,“ vyjadril sa Reault pre agentúru AP.

„Je jasné, že obmedzenie pohybu ľudí pomáha prírode a biodiverzite znova objaviť svoje prirodzené prostredie. Keďže sú všetci zatvorení, nič sa nedeje, je tu mŕtve ticho. A zvieratá, či už vráskavec myšok alebo iné morské živočíchy, jednoducho znova objavujú istotu a pokoj, vďaka čomu sa približujú k pobrežiu,“ objasnil a dodal, že podobné javy už zaregistrovali aj na iných miestach vo svete.

Menovaný vráskavec môže dosiahnuť hmotnosť až 70 ton a dĺžku 20 metrov. Reault vyhlásil, že ľudia by mali po skončení pandémie koronavírusu viac rešpektovať zvieratá a biodiverzitu.

„Nemôžeme sa uspokojiť s 30-sekundovým videom. Ak chceme aj naďalej takto pozorovať prírodu, musíme na naučiť, ako ju rešpektovať,“ vyjadril sa.

Viac k témam: veľryba, vráskavec myšok
Zdroj: Webnoviny.sk – Pokoj pri pobreží južného Francúzska prilákal veľryby, ktoré sa inak držia ďalej od brehu © SITA Všetky práva vyhradené.