Odlesňovanie v Amazónii sa výrazne zrýchlilo, podľa ochranárov za to môže politika prezidenta Bolsonara

Zaujímavosti

9.5.2020 (Webnoviny.sk) – Odlesňovanie brazílskeho Amazonského pralesa sa minulý mesiac výrazne zrýchlilo. Podľa brazílskeho Národného inštitútu pre výskum vesmíru (INPE) bola plocha zničená v apríli o 64 percent väčšia v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku.

Za prvé štyri mesiace roku 2020 stúpla deštrukcia pralesa pre ilegálnu ťažbu podľa týchto údajov až o 55 percent. Od januára do konca apríla sa tak odlesnilo celkovo 1 202 štvorcových kilometrov pralesa.

Politika prezidenta Bolsonara

Odlesňovanie regiónu stúplo, odkedy sa prezident Jair Bolsonaro minulý rok ujal moci. Environmentalisti tvrdia, že Bolsonaro svojou politikou a rétorikou tieto nelegálne aktivity ešte viac podporuje.

Pandémia situácii rovnako neprospieva, keďže sa znížila štátna kontrola oblastí.

Snaha obmedziť nelegálnu ťažbu

Bolsonaro obvinenia ochranárov odmieta. Tento týždeň schválil vyslanie ozbrojených síl do regiónu, aby sa pokúsili ilegálne klčovanie a ťažbu obmedziť.

Amazonský prales, označovaný tiež za pľúca planéty, zohráva dôležitú úlohu pri spomaľovaní globálneho otepľovania.

Viac k témam: Amazonský prales, enviromentalistika, globálne otepľovanie, Národný inštitút pre výskum vesmíru (INPE), nelegálna ťažba dreva, ťažba v dažďových pralesoch
Zdroj: Webnoviny.sk – Odlesňovanie v Amazónii sa výrazne zrýchlilo, podľa ochranárov za to môže politika prezidenta Bolsonara © SITA Všetky práva vyhradené.