Dva orangutany vrátili do Indonézie, Colu a Gianta naložili do lietadla smerujúceho do Jakarty

Zaujímavosti

21.12.2019 (Webnoviny.sk) – Thajské úrady v piatok poslali naspäť do Indonézie dva orangutany. Spravili tak v rámci spoločných snáh krajín bojovať proti nezákonnému obchodu s divými zvieratami.

Desaťročnú Colu a sedemročného Gianta previezli z rezervácií v provincii Ratchaburi na letisko v Bangkoku, kde ich naložili do lietadla smerujúceho do Jakarty.

Budú nasledovať aj ďalšie

Gianta prepašovali do Thajska v roku 2014 a Cola sa narodila v množiteľskom centre dvom nelegálne dovezeným orangutanom, ktorých pred pár rokmi tiež vrátili do Indonézie. Informoval o tom thajský úrad pre národné parky a ochranu divých zvierat a rastlín.

V troch predchádzajúcich transportoch už podľa úradu do Indonézie vrátili 67 orangutanov a ďalšie by mali nasledovať v budúcom roku.

Zraniteľní voči pytliactvu

Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) zakazuje medzinárodný obchod s orangutanmi.

Žijú len v lesoch Sumatry a Bornea, no ich habitat sa zmenšuje v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva, čo ich zároveň robí zraniteľnými voči pytliactvu. Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) považuje orangutany za kriticky ohrozené živočíchy.

Viac k témam: orangutan
Zdroj: Webnoviny.sk – Dva orangutany vrátili do Indonézie, Colu a Gianta naložili do lietadla smerujúceho do Jakarty © SITA Všetky práva vyhradené.