Banán prilepený na stene predali za 120-tisíc dolárov, ďalší umelec ho však zjedol (video)

Zaujímavosti

9.12.2019 (Webnoviny.sk) – Americký performatívny umelec David Datuna zjedol banán použitý v umeleckom diele Taliana Maurizia Cattelana, ktoré predali za 120-tisíc dolárov (v prepočte zhruba 108 200 eur). Dielo s názvom Comedian, ktoré tvoril čerstvý banán prilepený páskou na stene, vystavovala galéria Perrotin na umeleckom veľtrhu Art Basel v Miami.

Rodák z Gruzínska pokojne prišiel k dielu, banán odlepil zo steny, ošúpal ho a zjedol, pričom prekvapeným návštevníkom oznámil, že je to jeho umelecké predstavenie. „Hladný umelec,“ skonštatoval.

Riaditeľka galérie Peggy Leboeuf, ktorá do jeho „predstavenia“ zasiahla, neskôr pre BBC povedala, že ho požiadali, aby odišiel. „Nezatkli ho. Máme jeho kontakt a všetko, takže môžeme ísť ďalej, ale nemyslím, že to urobíme,“ vyjadrila sa.

Dielo údajne sprevádza certifikát pôvodu, ktorý dovoľuje, aby majitelia banán v prípade potreby vymenili. Galéria tak aj spravila, no ten náhradný už po výmene strážili policajti.

Zdroj: Webnoviny.sk – Banán prilepený na stene predali za 120-tisíc dolárov, ďalší umelec ho však zjedol (video) © SITA Všetky práva vyhradené.