V čase pandémie začali testovať elektronické náramky na sledovanie pohybu ľudí

Veda a technika

24.4.2020 (Webnoviny.sk) – V Bulharsku začali testovať elektronické náramky na sledovanie ľudí v čase pandémie koronavírusu. Celkovo 50 obyvateľov hlavného mesta Sofia bude mať na ruke zariadenie, ktoré pomocou GPS bude pozorovať ich pohyb. Náramok vyvinuli v Poľsku a predstavili ho po tom, ako ľudia začali nechávať doma svoje smartfóny, aby úrady nemohli vystopovať ich pohyb.

Viac o téme: Koronavírus

Novinka upozorní kompetentných, ak osoba opustí domácu karanténu alebo sa pokúsi odstrániť náramok z ruky. Dokáže tiež monitorovať pulz a v prípade potreby privolať pohotovosť.

Okrem Bulharska testujú podobné náramky aj v Lichtenštajnsku, Indii a Hongkongu. Pomôžu tiež zistiť, s kým bola infikovaná osoba v kontakte a koho prípadne mohla nakaziť. Niektoré organizácie, ako napríklad Privacy International, upozorňujú, že vlády môžu zneužiť pandémiu koronavírusu. Vyzvali ich, aby nové opatrenia boli „dočasné, nevyhnutné a primerané“.

Viac k témam: elektronický náramok, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – V čase pandémie začali testovať elektronické náramky na sledovanie pohybu ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.