Zomrel potápač, ktorý sa podieľal na záchrane mladých futbalistov zo zatopenej jaskyne v Thajsku

Správy Svet

28.12.2019 (Webnoviny.sk) – V Thajsku zomrel člen záchranného tímu, ktorý sa minulý rok podieľal na vyslobodzovaní 12 mladých futbalistov a ich trénera zo zatopenej jaskyne na severe krajiny. Informovalo o tom thajské námorníctvo. Príslušník špeciálnych námorných síl podľahol otrave krvi v dôsledku infekcie, ktorú dostal počas tamojšej riskantnej operácie.

Beirut Pakbara bol pod dohľadom lekárov, jeho stav sa však zhoršil a v piatok zomrel. Stal sa tak už druhým potápačom, ktorý v súvislosti s operáciou prišiel o život. Prvým bol Saman Gunan, ktorý zahynul v jaskyni 6. júla počas prenášania kyslíkových fliaš.

Dvanásť chlapcov vošlo spolu so svojím trénerom 23. júna 2018 po futbalovom tréningu do jaskyne Tham Luang, monzúnové dažde však rýchlo zatopili chodby a znemožnili im dostať sa von. O desať dní neskôr ich našli britskí potápači.

Riskantná záchranná operácia, ktorá sa skončila 10. júla, trvala tri dni. Chlapcov a ich trénera museli postupne jedného po druhom previesť zložitým jaskynným systémom vrátane chodieb, ktoré boli až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci predtým učili základy potápania, hoci s ním dovtedy nemali žiadne skúsenosti.

Viac k témam: potápač
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel potápač, ktorý sa podieľal na záchrane mladých futbalistov zo zatopenej jaskyne v Thajsku © SITA Všetky práva vyhradené.