Zomrel poľský skladateľ a dirigent Krzysztof Penderecki, vo veku 86 podľahol vážnej chorobe

Správy Svet

29.3.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veku 86 rokov zomrel významný poľský skladateľ a dirigent Krzysztof Penderecki. Podľa zdrojov blízkych jeho rodine umelec skonal v nedeľu po „dlhej a vážnej chorobe“.

Asociácia Ludwiga van Beethovena, ktorú založila skladateľova manželka Elžbieta Penderecká, vo vyhlásení pre agentúru The Associated Press (AP) Pendereckého opísala ako „významného Poliaka, vynikajúceho tvorcu a humanistu“, ktorý bol jedným z najuznávanejších poľských skladateľov na svete.

Krzysztof Eugeniusz Penderecki

Krzysztof Eugeniusz Penderecki sa narodil 23. novembra 1933 v meste Debica. Bol významným predstaviteľom hudobnej avantgardy druhej polovice dvadsiateho storočia. V 50. a 60. rokoch minulého storočia experimentoval s hudbou i formou, neskôr sa venoval klasickým formám ako symfónie alebo oratóriá. Medzi jeho známe diela patrí napríklad Žalospev obetiam Hirošimy. Jeho hudba sa tiež objavila vo filmoch, ako napríklad Osvietenie (1980) Stanleyho Kubricka či Prekliaty ostrov (2010) od Martina Scorseseho.

Penderecki bol tiež hudobným pedagógom a v obci Luslawice vybudoval vzdelávacie a koncertné centrum. Medzi jeho vášne patrili stromy – doma mal rôzne kúsky z celého sveta.

Bol oceňovaným umelcom v Poľsku aj v zahraničí. Počas svojho života okrem iného získal aj štyri ceny Grammy.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel poľský skladateľ a dirigent Krzysztof Penderecki, vo veku 86 podľahol vážnej chorobe © SITA Všetky práva vyhradené.