Za umučenie učiteľa dostalo v Sudáne trest smrti 27 príslušníkov bezpečnostných síl

Správy Svet

30.12.2019 (Webnoviny.sk) – Sudánsky súd v pondelok odsúdil na smrť 27 členov bezpečnostných síl za mučenie a zabitie 36-ročného učiteľa. Ahmad al-Chair zomrel vo väzení vo februári po tom, čo ho zatkli za účasť na protestoch proti vtedajšiemu prezidentovi Umarovi al-Bašírovi.

Verdikt je prvým v súvislosti so smrťou viac než 200 demonštrantov, ktorí zomreli od začiatku protestov v decembri minulého roku.

Prípad učiteľa strhol na seba veľkú pozornosť a al-Chair sa stal symbolom protestov, ktoré v apríli v konečnom dôsledku viedli k zosadeniu a uväzneniu dlhoročného diktátora.

V polovici decembra súd v Chartúme odsúdil al-Bašíra na dva roky za mrežami za korupciu a pranie špinavých peňazí. Ide len o jedno z obvinení proti nemu, ďalšie trestné konania proti nemu pokračujú. V Sudáne ho budú súdiť okrem iného ešte aj za nariadenie streľby do protivládnych demonštrantov.

Záujem oňho má však aj Medzinárodný trestný súd (ICC), ktorý ho chce súdiť za vojnové zločiny v súvislosti s genocídou v Dárfúre, pri ktorej zahynulo možno až pol milióna ľudí.

Viac k témam: demonštrácie, mučenie, trest smrti
Zdroj: Webnoviny.sk – Za umučenie učiteľa dostalo v Sudáne trest smrti 27 príslušníkov bezpečnostných síl © SITA Všetky práva vyhradené.