Výbuch plynu v Prešove: Súd rozhoduje o sťažnostiach, obvinených podporujú desiatky ľudí (foto)

Slovensko Správy

30.12.2019 (Webnoviny.sk) – Krajský súd v Prešove na neverejnom zasadnutí rozhoduje o sťažnostiach podaných proti rozhodnutiu Okresného súdu v Prešove v prípade výbuchu bytovky na Mukačevskej ulici. V trestnej veci prečinu všeobecného ohrozenia, v ktorej troch obvinených vzali do väzby, podali proti rozhodnutiu okresného súdu sťažnosť obvinení, ale aj prokuratúra.

O nevine ich presviedčajú aj odborníci

Pred budovou súdu sa ešte pred pojednávaním zhromaždilo vyše 50 ľudí najmä z Gelnice a Kojšova, odkiaľ obvinení pochádzajú. Aj s transparentmi sa rozhodli trojicu živnostníkov podporiť.

„Sme tu individuálne, každý sám za seba. Vidím tu ľudí z našej obce. Každý máme k týmto chlapcom nejaký vzťah, čiže prišli sme ich tu tak v tichosti podporiť,“ uviedol starosta obce Kojšov Anton Bašniar. Ako uviedol, o nevine trojice ich presviedčajú aj odborníci, ktorí sa do obce ozývajú s tým, že im zverejnené technické okolnosti výbuchu nesedia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pojednávanie obvinených z výbuchu v Prešove (fotografie)

„Samozrejme po vlastnej línii sa snažíme si zabezpečovať dokumentácie, aby sme boli v tomto zorientovaní a dokázali sa k veciam relevantne vyjadriť. Aby sme potom dokázali chlapcov relevantne aj obhajovať,“ dodal starosta s tým, že je pripravený prijať za obvinených aj spoločenskú záruku.

Nemyslia si, že ide o chybu pracovníkov

O nevine obvinených sú presvedčení aj ich príbuzní. „Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým, úprimnú ľútosť poškodeným. Je nám to veľmi ľúto, čo sa stalo, ale chlapci sú nevinní. Neexistujú nijaké zákonné dôvody, pre ktoré by ich držali vo väzbe. Pevne veríme, že dnes ich pustia. Sú to dobrí chlapci, ktorí išli do práce nie s úmyslom niekomu uškodiť,“ povedala matka dvojice obvinených, o ktorých nevine aj presvedčený aj ich bratranec.

„Stalo sa, čo sa stalo. Je to veľmi smutné, ale ja si nemyslím, že je to chyba pracovníkov. Ja si myslím, že tam mal byť iný dozorujúci človek, ktorý si to mal celé dohliadnuť,“ uviedol Ján Tchur. Takisto nesúhlasí s tým, že ich súd zobral do väzby kvôli možnému ovplyvňovaniu svedkov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Fotografie zvnútra prešovskej bytovky, ktorú zničil výbuch plynu a požiar

„Väčšina z nás si to myslí, že tí, ktorí sú naozaj zodpovední, neboli ani obvinení a tí, ktorí vlastne len vykonávali to posledné, čiže plnili niečí príkaz, tak tí sú vo vnútri zavretí a celé sviatky po jednom, ani nie vedľa seba, v celách sedeli na samote niekde tu v prešovskej väzbe,“ dodal Tchur.

Živnostníci skončili vo väzbe

Okresný súd v Prešove rozhodol o väzbe pre troch obvinených na neverejnom zasadnutí v pondelok 9. decembra. Dôvodom je, aby obvinení nemohli ovplyvňovať svedkov alebo mariť vyšetrovanie.

Sudca okresného súdu naopak zamietol návrh prokurátorky Okresnej prokuratúry Prešov na vzatie obvinených do takzvanej útekovej väzby. Voči rozsudku podali sťažnosť obvinení aj prokuratúra. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, rozhodovanie o uvedených sťažnostiach je v štádiu prípravného konania.

Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, ktoré sa odohralo v piatok 6. decembra, má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. V Prešove naďalej platí vyhlásená mimoriadna situácia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie)

Viac k témam: prokuratúra, súd, Výbuch plynu v Prešove, živnostníci
Zdroj: Webnoviny.sk – Výbuch plynu v Prešove: Súd rozhoduje o sťažnostiach, obvinených podporujú desiatky ľudí (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.