Výbuch plynu v Prešove: Predbežná suma za záchranné práce presahuje milión eur

Slovensko Správy

11.1.2020 (Webnoviny.sk) – Záchranné práce v objeme 1,1 milióna eur na Mukačevskej ulici, súvisiace s riešením mimoriadnej situácie po výbuchu plynu zo 6. decembra, zahŕňajú vývoz sutín na skládku, samotné uskladnenie sutín a odpadu na stráženej skládke, asanačné práce a taktiež ostatné záchranné práce súvisiace s mimoriadnou udalosťou.

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, suma na objednávke je iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných záchranných prác.

Naďalej trvá mimoriadna situácia

Suma na objednávke je podľa Tomeka stanovená na základe predbežnej kalkulácie a cenovej ponuky. Náklady na samotný vývoz sutín boli predbežne vyčíslené na približne 350 tisíc eur vrátane DPH. Peniaze doteraz neboli vyplatené a samotná úhrada bude zrealizovaná až po skontrolovaní vykonania jednotlivých úkonov.

Mesto Prešov oslovilo viaceré firmy za účelom dokončenia asanácie spodnej časti bytového domu č. 7. Väčšina oslovených firiem však nespĺňala základné predpoklady, technické alebo legislatívne, na realizáciu predmetných prác, alebo neprejavili záujem o vykonávanie týchto činností,“ uviedol k výberu zhotoviteľa prác.

V Prešove naďalej trvá mimoriadna situácia, počas ktorej je povinnosťou mesta bezodkladne zrealizovať záchranné práce a v čo najkratšom čase odstrániť všetky nežiaduce následky mimoriadnej udalosti za účelom ochrany zdravia, života obyvateľov a ochrany životného prostredia. „Nakoľko naďalej prebiehala mimoriadna situácia, firmu, ktorá realizuje asanačné práce a vývoz sutín, vybralo mesto Prešov na základe toho, že spĺňala všetky požadované predpoklady a dokázala zabezpečiť kontinuálny priebeh asanačných prác, bezodkladne po ukončení činnosti špecializovanej českej firmy Cannoneer group, s.r.o.,“ uviedol Tomek.

Sú v úzkom kontakte s Ozbrojenými silami SR

Ako dodal, prioritou mesta pri výbere firmy, ktorá bude realizovať záchranné práce, bol predpoklad bezodkladnej realizácie predmetných prác. Aktuálne je pre radnicu dôležité, aby firma postupovala striktne na základe pokynov krízového štábu. „Mesto Prešov kontroluje iba dodržiavanie vydaných pokynov a úloh, ktoré firma plní,“ zdôraznil Tomek.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Búranie zničenej bytovky v Prešove (fotografie)

Mesto podľa neho dôkladne zvážilo aj ponuku Ozbrojených síl SR, avšak v snahe urýchliť a zefektívniť celý proces vybralo firmu, ktorá dokázala v plnom rozsahu zrealizovať všetky nevyhnutné asanačné a záchranné práce vo vlastnej réžii .“Mesto Prešov je v úzkom kontakte s Ozbrojenými silami Slovenskej republiky, pričom ich zástupcovia majú zastúpenie aj v krízovom štábe,“ dodal Tomek.

Výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove, ku ktorému došlo 6. decembra minulého roku, si vyžiadal sedem potvrdených obetí. Jedna potenciálna obeť je doteraz nezvestná. Na likvidácii požiaru a evakuácii obyvateľov sa podieľalo 117 hasičov a 50 kusov techniky. Hasičom pri zásahu pomáhali aj záchranári, policajti, vojaci a horskí záchranári. Poškodený panelák už za pomoci špeciálneho demolačného stroja zbúrali.

Viac k témam: Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk – Výbuch plynu v Prešove: Predbežná suma za záchranné práce presahuje milión eur © SITA Všetky práva vyhradené.