Vo Vatikáne pribúdajú ďalšie obvinenia, v seminári mali sexuálne zneužívať chlapcov

Správy Svet

16.11.2019 (Webnoviny.sk) – Vo Vatikáne pribúdajú ďalšie obvinenia zo sexuálneho zneužívania chlapcov v tamojšom mládežníckom seminári. Talianska investigatívna televízna relácia Le Iene plánuje nové odhalenia odvysielať v nedeľu, no agentúre AP poskytla nahrávku už v predstihu.

Obvinenia bývalých miništrantov

Vatikán v septembri oznámil, že plánuje v súvislosti so sexuálnym zneužívaním obžalovať bývalého bohoslovca a tiež vtedajšieho rektora seminára svätého Pia X. Stalo sa tak dva roky po tom, ako Le Iene prvý raz zverejnila obvinenia bývalých seminaristov, ktorí tvrdili, že starší bohoslovec, v čase odhalení už kňaz, zneužíval dospievajúcich chlapcov, ktorí žili vo vatikánskom seminári a pôsobili ako miništranti počas pápežských bohoslužieb v Chráme svätého Petra. Výpovede naznačovali, že zneužívanie celé roky krylo viacero kňazov, biskupov a dokonca i kardinál.

V novom vydaní relácie vystupuje viacero nemenovaných bývalých miništrantov, ktorí obviňujú najmenej ďalších dvoch kňazov spojených so seminárom, že v deväťdesiatych rokoch minulého storočia bozkávali a obchytkávali ďalších troch chlapcov. Sexuálne obťažovanie sa podľa zistení Le Iene týkalo už 11-ročných chlapcov.

Rád označil obvinenia za bahno

Vatikán sa v stanovisku, ktoré poskytol agentúre AP, vyjadril, že sa blíži rozhodnutie o obvineniach v pôvodnom prípade a akýmkoľvek ďalším obvineniam a dôkazom o ďalších zločinoch sa bude vatikánsky prokurátor venovať v novom vyšetrovaní.

Malý taliansky rád Opera Don Folchi, ktorý vedie seminár, označil obvinenia za „bahno„, „násilný útok proti cirkvi“ a nič viac ako „ohováranie a klamstvá„.

Viac k témam: sexuálne zneužívanie detí, sexuálny škandál kňazov
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo Vatikáne pribúdajú ďalšie obvinenia, v seminári mali sexuálne zneužívať chlapcov © SITA Všetky práva vyhradené.