Video: „Sardinky“ demonštrovali v centre Ríma za inú politiku, zaznela aj skladba Bella Ciao

Správy Svet

14.12.2019 (Webnoviny.sk) – Desaťtisíce stúpencov nového talianskeho hnutia, pre ktoré sa vžilo pomenovanie Sardinky, sa zišli v sobotu na jednom z námestí v centre Ríma, aby odkázali vláde, a predovšetkým momentálne opozičnej, ale najpopulárnejšej strane Liga, že si taliansku politiku predstavujú inak.

„Zaplnili sme námestie! Misia splnená,“ jasal z pódia jeden zo zakladateľov hnutia Mattia Santori. Demonštranti neskôr zborovo spustili aj tradičný popevok talianskych antifašistov Bella Ciao.

Šlo o prvý celoštátny míting hnutia, ktoré nečakane vzniklo po tom, ako pár nadšencov minulý mesiac zorganizovalo demonštráciu v Bologni. Účastníkov bolo nakoniec tak veľa, že sa na námestí „mačkali“ ako sardinky, ktoré si neskôr dali aj do názvu.

Hlavným cieľom hnutia je podľa jeho predstaviteľov „poľudštiť“ taliansku politiku, ktorá sa stala za bývalej vlády vo svete symbolom sebectva a bezohľadného nacionalizmu.

Hnutie stojí logicky na opačnej strane barikády ako bývalý taliansky minister vnútra Matteo Salvini, predseda protiimigrantskej Ligy a momentálne najpopulárnejší politik v krajine. Sardinky okrem iného ostro nesúhlasia s jeho ťažením proti utečencom, a tiež požadujú od talianskych predstaviteľov väčší akcent na ochranu životného prostredia.

Viac k témam: demonštrácia, Sardinky
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: „Sardinky“ demonštrovali v centre Ríma za inú politiku, zaznela aj skladba Bella Ciao © SITA Všetky práva vyhradené.