Video: Aktivistka Greta Thunberg opäť prepláva Atlantik, do Španielska pocestuje katamaranom

Správy Svet

13.11.2019 (Webnoviny.sk) – Švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg sa v stredu vydá na ďalšiu cestu cez Atlantický oceán. Zo Spojených štátov, kam pricestovala v auguste na plachetnici, sa na 15-metrovom katamarane bude plaviť do Španielska. Tam ju zvezie austrálsky pár Riley Whitelum a Elayna Carausu, pričom na plavidle La Vagabonde bude aj ich 11-mesačný syn Lenny a profesionálna námorníčka Nikki Henderson.

Ako uviedla Carausu na službe Instagram, zdvihnúť kotvy plánujú o 7:30 východného štandardného času (13:30 stredoeurópskeho času, pozn. SITA). Ich cesta by mala trvať dva až štyri týždne.

Odmietla cestu lietadlom

Šestnásťročná aktivistka vycestovala do Ameriky, aby sa v decembri mohla zúčastniť na Medzinárodnej klimatickej konferencii COP25 Organizácie Spojených národov (OSN) v Čile. Pre nepokoje v krajine však na prelome októbra a novembra konferenciu presunuli do španielskeho Madridu.

Keďže však Thunberg odmieta lietať lietadlom, pretože letecká doprava zanecháva veľkú uhlíkovú stopu, hľadala spôsob, ako sa dostať na podujatie do Španielska. Na jej výzvu na sociálnych sieťach následne zareagoval austrálsky pár.

Minimálna uhlíkovú stopu

La Vagabond, ktorý súčasnosti kotví v Hamptone v štáte Virgínia, zanecháva minimálnu až takmer žiadnu uhlíkovú stopu. Poháňajú ho solárne panely a hydrogenerátory. Narozdiel od plachetnice, na ktorej Thunberg priplávala do USA, má katamaran aj toaletu.

Na svete je množstvo ľudí, ktorí nemajú prístup k toalete. Nie je to také dôležité, ale je príjemné ju mať,“ zhodnotila v utorok Thunberg, ktorá sa na svoju niekoľkotýždňovú cestu teší.

Možnosť uniknúť

Teším sa na to, že budem mať možnosť uniknúť (od všetkého, pozn. SITA), všetko si zrekapitulovať a byť jednoducho odpojená,“ uviedla.

Greta Thunberg, ktorej sa podarilo odštartovať celosvetové hnutie študentských protestov za zmenu politiky vlád v boji proti klimatickým zmenám, počas svojho trojmesačného pobytu v Severnej Amerike rečnila v OSN, zúčastňovala sa na klimatických protestoch od Kanady, cez Kaliforniu, Colorado až po Severnú Karolínu a navštívila tiež napríklad indiánske rezervácie.

Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Aktivistka Greta Thunberg opäť prepláva Atlantik, do Španielska pocestuje katamaranom © SITA Všetky práva vyhradené.