Veľvyslanectvo USA v Bagdade zasiahli rakety, Američania hovoria o iránskych hrozbách

Správy Svet

27.1.2020 (Webnoviny.sk) – Tri rakety v nedeľu zasiahli areál amerického veľvyslanectva v irackom Bagdade. Jeden človek utrpel zranenia. Pre televíziu CNN to uviedol nemenovaný americký predstaviteľ s tým, že zranenia boli malé a daná osoba sa už vrátila do služby. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Bezpečnostná situácia je napätá

Americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že o správach o raketách v takzvanej Zelenej zóne vedia, ale konkrétne o veľvyslanectve sa nevyjadrilo. Hoci hovorca rezortu priamo neobvinil Irán, spomenul iránske hrozby v regióne.

„Bezpečnostná situácia zostáva napätá a Iránom podporované ozbrojené skupiny zostávajú hrozbou. Musíme zostať ostražití,“ uviedol hovorca v stanovisku.

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí odsúdil raketový útok a oznámil, že bezpečnostným zložkám nariadili, aby ho prešetrili, „zabránili opakovaniu takýchto útokov a zatkli tých, ktorí vystrelili tieto rakety, aby mohli byť potrestaní“.

Masové protesty

Od septembra Američania v Iraku čelili viac ako 14 útokom zo strany Iránu a ním podporovaných milícií, uviedlo americké ministerstvo zahraničia.

Samotné veľvyslanectvo bolo tento mesiac napríklad dejiskom masových protestov v reakcii na americké nálety na spomínané milície z konca decembra.

Raketový útok prišiel v čase zvýšeného napätia medzi USA a Iránom, ktoré nedávno eskalovalo po zabití iránskeho generála pri americkom útoku v Bagdade.

Viac k témam: raketový útok, Veľvyslanectvo USA, Zelená zóna
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľvyslanectvo USA v Bagdade zasiahli rakety, Američania hovoria o iránskych hrozbách © SITA Všetky práva vyhradené.