V provincii Idlib neprežilo ostreľovanie šesť sýrskych vojakov a štyria tureckí

Správy Svet

3.2.2020 (Webnoviny.sk) – Najmenej štyria tureckí a šiesti sýrski vojaci zomreli pri intenzívnom ostreľovaní v severosýrskej provincii Idlib. Informovali o tom Turecko a Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Ankara hlási aj deväť zranených vojakov.

Turecké jednotky prišli ako posily

Podľa tureckého ministerstva obrany ostreľovanie zo strany sýrskych vládnych síl prišlo aj napriek predchádzajúcemu oznámeniu súradníc tureckých jednotiek, ktoré do provincie prišli ako posily. Vojaci podľa neho reagovali na útok a zničili dané ciele. SOHR informovalo, že sa ostreľovanie odohralo pri meste Sarakíb, ku ktorému v ostatných dňoch postupujú sýrski vojaci.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa pred odchodom na Ukrajinu vyjadril, že turecké delostrelectvo zasiahlo zhruba 46 cieľov a angažovali sa aj vojenské lietadlá. Podľa Erdogana si incident vyžiadal 30 až 35 obetí zo sýrskej strany, dôkazy však neposkytol.

„Tí, ktorí testujú odhodlanie Turecka takýmito ohavnými útokmi, pochopia ich chybu,“ povedal turecký prezident a naznačil, že Ankara neprijme pokusy zo strany Moskvy o zmiernenie napätia. „Je nemožné, aby sme zostali ticho, keď našich vojakov mučia,“ dodal.

Ostreľovanie zintenzívni napätie medzi krajinami

Incident sa stal niekoľko hodín po tom, čo do provincie, ktorá je poslednou baštou protivládnych povstalcov, prišiel veľký turecký vojenský konvoj. Podľa agentúry AP je tiež pravdepodobné, že ostreľovanie zintenzívni napätie medzi krajinami, keďže takéto priame strety bývajú zriedkavé.

Sýrske vládne sily v súčasnosti vedú ofenzívu na posledné povstalecké územia, ktoré sa nachádzajú v Idlibe a častiach susednej provincie Aleppo. V niektorých týchto oblastiach sú nasadení tureckí vojaci, aby tam monitorovali prímerie, ktoré však bolo dosiaľ neúspešné.

Viac k témam: Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), útok
Zdroj: Webnoviny.sk – V provincii Idlib neprežilo ostreľovanie šesť sýrskych vojakov a štyria tureckí © SITA Všetky práva vyhradené.