V Naí Dillí zúria najväčšie náboženské nepokoje, úrady hlásia desiatky mŕtvych (foto)

Správy Svet

26.2.2020 (Webnoviny.sk) – Strety medzi hinduistami a moslimami v indickom Naí Dillí si vyžiadali už 20 mŕtvych. Náboženské nepokoje vypukli v nedeľu počas protestov proti novému kontroverznému zákonu o občianstve. Do indického hlavného mesta priniesli najhoršie násilnosti za niekoľko desaťročí.

Gangy útočia na moslimov

Objavujú sa správy, že ľudia čelia útokom na základe ich náboženstva a gangy útočia na moslimské domy a obchody, uvádza spravodajský portál BBC.

Rôzne správy hovoria aj o podpaľačských incidentoch, mužoch, ktorí chodia po uliciach s palicami, kovovými tyčami, kameňmi i zbraňami, streľbe zo striech a potýčkach medzi hinduistami a moslimami.

Medzi mŕtvymi sú hinduisti aj moslimovia. Zranenia utrpelo zhruba 189 ľudí, tvrdia predstavitelia nemocnice Guru Teg Bahadur, kde prijali mnohých z nich. Ako tiež potvrdili, mnohí ľudia majú strelné zranenia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Náboženské strety v Nai Dillí

Úrady zatvárajú školy

Násilnosti sa odohrávajú v prevažne moslimských štvrtiach na severovýchode Naí Dillí. Ulice v týchto štvrtiach sú poničené, autá zhorené a vandali neobišli ani mešity.

Keďže sa násilie odohráva v oblastiach blízko hranice Dillí so štátom Uttarpradéš, úrady ju už uzavreli. Školy v oblasti sú tiež zavreté a koncoročné testy preto odložili.

Hovorca mestskej polície v utorok novinárom povedal, že situácia je pod kontrolou a nasadili „dostatočný počet policajtov“.

Polícia situáciu nezvláda

V súvislosti s udalosťami vyslali svojich príslušníkov aj polovojenské jednotky. Polícia však čelí obvineniam, že je nepripravená a násilníci sú v prevahe. Minimálne jeden z mŕtvych je policajt.

Nepokoje sú vnímané ako hanba pre premiéra Naréndru Módího, pretože sa odohrávajú počas návštevy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Indii.

Prvé úmrtia prišli krátko pred jeho príchodom a udalosti napokon zatienili celú návštevu šéfa Bieleho domu, píše BBC.

Viac k témam: náboženské nepokoje, násilie na moslimoch, protesty v Nai Dillí
Zdroj: Webnoviny.sk – V Naí Dillí zúria najväčšie náboženské nepokoje, úrady hlásia desiatky mŕtvych (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.