Útok v Kábule pripravil o život najmenej 27 ľudí, Taliban dáva ruky preč

Správy Svet

6.3.2020 (Webnoviny.sk) – Útok ozbrojencov v afganskej metropole Kábul pripravil v piatok o život najmenej 27 ľudí a 55 ďalších pri ňom utrpelo zranenia. Streľba vypukla na spomienkovej slávnosti za šiitského politického lídra. Zranených previezli do miestnych nemocníc, informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Na ceremónii bolo prítomných viacero prominentných afganských predstaviteľov, medzi nimi aj premiér Abdulláh Abdulláh, ktorý vyviazol bez zranení. Afganské bezpečnostné sily sa stále snažia vyhnať ozbrojencov z blízkej nedostavanej budovy, priblížil situáciu hovorca ministerstva vnútra Nasrat Rahímí.

Útok sa odohral len niekoľko dní po tom, čo Spojené štáty a miestne militantné hnutie Taliban podpísali mierovú dohodu, ktorá má vydláždiť cestu odchodu amerických síl z krajiny. Taliban zodpovednosť za piatkový útok odmietol.

V minulosti na šiitov v Afganistane útočil aj Islamský štát, ktorý túto menšinu považuje za odpadlíkov od viery. Američania podmieňujú svoj odchod z krajiny prísľubom, že Taliban bude bojovať proti terorizmu, a teda aj Islamskému štátu.

Piatková spomienka sa konala pri príležitosti 25. výročia úmrtia Abdula Alího Mazárího, bývalého lídra šiitskej etnickej menšiny Hazarov. O život ho pripravil v roku 1995 Taliban.

Viac k témam: streľba, Taliban, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Útok v Kábule pripravil o život najmenej 27 ľudí, Taliban dáva ruky preč © SITA Všetky práva vyhradené.