URBANSUMMIT 2019: Prvý festival, ktorý Bratislave prináša návrhy riešení aktuálnych mestských otázok

Slovensko Správy

25.11.2019 (Webnoviny.sk) – Druhý ročník úspešnej konferencie určenej všetkým Bratislavčanom prináša okrem dňa plného aktuálnych otázok a odpovedí o našom hlavnom meste, aj množstvo zaujímavých noviniek a workshopu.

O čom je Urbansummit?

Tohtoročný Urbansummit nadviaže na úspešný prvý ročník festivalu, ktorý ocenia najmä bratislavskí obyvatelia, aktívni ľudia a samosprávy. Rozdelený je na dve hlavné časti. Tou prvou je festivalová časť, ktorá sa uskutočnila 7. novembra a jej súčasťou bol workshop na tému „Posilnenie obehového bio hospodárstva v mestách”. Druhá, konferenčná časť, sa bude konať už 27. novembra v unikátnych priestoroch SNG Berlinka a bude sa zameriavať na diskusie odborníkov o témach života v našom hlavnom meste. Tešiť sa môžete na 30 rečníkov, 120 účastníkov a 6 diskusných panelov. To všetko pod jednou strechou. Všetky podnety, návrhy a tipy budú odborne spracované v publikácii „Návrhy pre Bratislavu“. Každý názor môže viesť k zlepšeniu kvality života v našom hlavnom meste.

Aktuálne témy, na ktorých záleží

Otváracia diskusia s názvom „Mestské aktivity za posledný rok” zhodnotí všetky zmeny a naštartované procesy jednotlivých mestských častí Bratislavy. Vyhýbať sa nebudú ani otázke parkovacej politiky a nepodareným projektom. K slovu sa dostanú aj neziskové organizácie a združenia, ktoré odprezentujú svoje aktivity a zhodnotia spoluprácu s mestom. Urban summit prinesie aj prezentáciu otvorených foriem financovania, ktoré môže NGO sektor využiť.

Keďže v Bratislave existujú lokality, ktoré si občania spájajú s pocitom ohrozenia, diskusia na tému „Bezpečnosť v meste” bude hovoriť o možnostiach jej zvýšenia. Medzi pozvanými bude aj Robert Watts z Londýna, ktorý prezradí, ako v anglickom hlavnom meste pomohol koncept urban security vysporiadať sa s kriminalitou mladistvých v londýnskych uliciach. Okrem zahraničného rečníka sa bratislavskí odborníci a kompetentní zástupcovia budú vyjadrovať k otázke, či má mesto pripravený koncepčný prístup, alebo budú postačujúce parciálne zásahy. O svoje skúsenosti a návrhy riešenia sa príde podeliť starosta MČ Bratislavy – Vrakuňa, Vladimír Ondrejička z inštitútu manažmentu STU Bratislava, bezpečnostný analytik, Radovan Braník a Juraj Zábojník a námestník mestskej polície Hlavné mesto SR Bratislava, Marek Gajdoš.

Jednou z horúcich tém je priestor stanice Bratislava Filiálka a jej okolia. V rámci diskusie „Brownfieldy” kde otvoríme aj otázku zanedbaných a nevyužívaných území, ktoré môžu ostať v polohe „premárnených rozvojových šancí“ sa o tejto lokalite prídu porozprávať takmer všetky zúčastnené strany, medzi ktoré patrí Jozef Veselka, námestník Generálneho riaditeľa pre investície ŽSR, starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, Erika Horanská za Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Jarmila Húsenicová z katedry architektúry STU Bratislava a architekt Branislav Kaliský. Inšpiráciou pre diskutujúcich bude aj návšteva Jaroslava Kacera, ktorý spolupracoval pri brownfield projekte v meste Brno.

Pripravenosť miest na neistú budúcnosť celého sveta je kľúčová. Ako je však Bratislava pripravená na klimatické zmeny súvisiace s otepľovaním, teda zvýšené množstvo zrážok? Akým spôsobom sa to dotýka kvality vody? ? Generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš príde porozprávať o vode, jej zložení v Bratislave a či jej zásoby budú dostatočné aj pre naše deti a vnúčatá. Diskusiu doplnia odborníci na problematiku Zuzana Hudeková, projektová expertka v oblasti zelenej infraštruktúry MČ Bratislava – Karlova Ves, Eva Streberová z Magistrátu Hlavného mesta Bratislavy, Vladimír Rak zo SHMÚ a ďalší odborníci v téme.

Celá konferencia bude uzatvorená najproblematickejšou témou  a to témou bratislavskej dopravy. Ako sa posilní mobilita občanov? Na aké opatrenia by sa mali pripraviť? Odpovede na nielen tieto otázky vám prinesú starosta MČ Bratislava – Petržalka Ján Hrčka, dopravný analytik Jozef Drahovský, Vladimír Tóth z Dopravného podniku Bratislava. O čo najlepšie zodpovedanie Vašich otázok sa postará aj generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy, Zuzana Horčíková, Jozef Veselka zo ŽSR, Peter Bánovec, riaditeľ sekcie dopravy Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy, Tibor Schlosser z Katedry dopravných stavieb, STU Bratislava a Karol Martinček, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK.

Slovom organizátora

„Som veľmi hrdý, že sa nášmu tímu podarilo zorganizovať druhý ročník pre všetkých zapálených „mestotvorcov“. Druhý ročník konferencie sa snažíme prepojiť stakeholderov, ktorí spolu rozhodujú o našom meste. Chceme, aby si pomocou diskusie vymenili svoje názory, plány do budúcna a prípadne pobrainstormovali o riešeniach, ktoré zlepšia život v našej milovanej Bratislave. Máme pripravených niekoľko nosných tém, ktoré prezradia, ako sa naše mesto zmenilo za posledný rok a aké má vyhliadky do budúcna. Všetky podnety, návrhy a tipy budú odborne spracované v publikácii „Návrhy pre Bratislavu“. Každý názor môže viesť k zlepšeniu kvality života v našom hlavnom meste.

Prekvapením eventu je aj prvý ročník súťaže „Bratislavský urbánny projekt roka”. Každá mestská časť bude môcť nominovať top projekty, ktoré budú v hre o cenu poroty a cenu verejnosti, a zároveň by mala vznikať spolupráca, respektíve zdieľanie dobrej praxe z jednej mestskej časti do druhej. Veľmi si vážime podporu našich partnerov a aj každý jeden názor, ktorý na konferencii zaznie, aby sme spoločne vytvorili príležitosť pre posun vpred pre Bratislavu. Ďakujeme.” povedal Davy Čajko, CEO a founder konferencie Urbansummit.

Myšlienka zrodu tohto eventu sa objavila u nezávislého „think tanku” plného aktívnych ľudí a organizácií. Vystupujú pod značkou Techsummit Events a sú autormi mnohých veľkoformátových konferencií, ako napríklad Fintechsummit, prevádzkujú coworking Smart City Hub a odštartovali iniciatívu Obchodná ulica a okolie. Ich cieľom je prostredníctvom konferenčného formátu prepojiť ľudí a zodpovedné strany tak, aby spoločne vytvorili prostredie pre hľadanie riešení a ich následnú efektívnu aplikáciu. Priamo na evente tak vznikajú spolupráce, ktoré môžu kompetentní využiť v prospech samotnej tvorby mesta.

Konferencia Urbansummit by nebola tým, čím je vďaka spolupráce s Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky a podpore všetkých kľúčových partnerov:

Hlavní partneri: Antik Telecom, Železničná spoločnosť Slovensko

Vedľajší partneri: Bratislavská vodárenská spoločnosť, ŽSR, Dopravný podnik Bratislava, Bratislavská integrovaná doprava

Podporovatelia: Bratislava – Staré mesto, ECM ECO Monitoring, SHMÚ, BIOVOICES, STU Bratislava, Anwell, sli.do, INCELL.

Nepremeškajte túto jedinečnú príležitosť a príďte sa zapojiť do diskusií, ktoré budú riešiť najaktuálnejšie mestské otázky. Veď predsa každý názor je dôležitý a môže pomôcť Bratislave posunúť sa vpred.

Pre neziskové organizácie, občianske združenia, študentov a aktívnych občanov je účasť bezplatná. Lístky si môžete kúpiť TU.

Inzercia

Viac k témam: konferencia, Techsummitt, Techsummitt Events, Urbansummit
Zdroj: Webnoviny.sk – URBANSUMMIT 2019: Prvý festival, ktorý Bratislave prináša návrhy riešení aktuálnych mestských otázok © SITA Všetky práva vyhradené.