Trump stále nevysvetlil dôvod zabitia Solejmáního, demokrati žiadajú informovanie občanov

Správy Svet

8.1.2020 (Webnoviny.sk) – Americkí opoziční demokrati stupňujú tlak na prezidenta Donalda Trumpa, aby konečne prezradil, prečo bolo podľa neho nutné dať zavraždiť vplyvného iránskeho generála Kásema Solejmáního. Podľa všetkých doteraz známych faktov to totiž bolo nezodpovedné rozhodnutie, ktorého okolnosti sa Biely dom zatiaľ nijak zvlášť neobťažoval hodnoverne vysvetliť.

Trump zatiaľ atentát na vysoko postaveného predstaviteľa Iránu komentoval len veľmi útržkovito. „Zachránili sme mnoho životov. Oni mali totiž niečo rozrobené,“ vyhlásil napríklad v utorok.

Demokratov vysvetlenia nepresvedčili

Oveľa konkrétnejší nebol ani Trumpov minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Povedal len toľko, že Solejmání „pokračoval v úsilí budovať sieť aktivít„, ktoré „potenciálne mohli viesť k smrti mnohých ďalších Američanov„.

Demokratov však tieto kusé vysvetlenia ani zďaleka nepresvedčili. Chuck Schumer, líder demokratickej menšiny v Senáte, hornej komore amerického Kongresu, napríklad v utorok Trumpa vyzval, aby odtajnil odôvodnenie atentátu na Solejmáního, ktoré musel Biely dom v rámci svojich zákonných povinností poslať Kongresu.

Je kľúčové, aby takto dôležité záležitosti týkajúce sa národnej bezpečnosti boli zdieľané aj s americkými občanmi. Utajené oznámenie jednoducho nie je v demokratickej spoločnosti adekvátne. A vyzerá to, že neexistuje žiadne zákonné odôvodnenie pre utajenie tohto oznámenia,“ vyhlásil v utorok Schumer.

Posilnenie pozície pred voľbami

Solejmání zahynul v piatok pri útoku dronom, keď opúšťal letisko v irackej metropole Bagdad. Operáciu nariadil americký prezident Trump. Generál bol v Iráne považovaný za druhého najmocnejšieho muža a bol medzi ľuďmi veľmi populárny. Biely dom ho označil za teroristu a hrozbu pre svojich vojakov v regióne.

Zabitie Solejmáního kritizovali mnohí americkí a západní analytici a znalci problematiky Blízkeho východu. Na internete aj v niektorých médiách sa objavili špekulácie, že Trump sa takto snaží rozpútať s Iránom vojnu a posilniť si tak pozície pred tohtoročnými prezidentskými voľbami. Podľa politológov totiž spravidla platí, že v čase vojny či iného veľkého ohrozenia sa podpora voličov pre úradujúceho prezidenta rapídne zvyšuje.

Irán za smrť Solejmáního avizoval odvetu, zatiaľ však neoznámil, ako bude postupovať.

Viac k témam: Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump stále nevysvetlil dôvod zabitia Solejmáního, demokrati žiadajú informovanie občanov © SITA Všetky práva vyhradené.