Trinásť krajín z celého sveta deklarovalo vôľu spolupracovať v boji proti koronavírusu

Správy Svet

18.4.2020 (Webnoviny.sk) – Trinásť svetových krajín vrátane mocností ako Veľká Británia či Nemecko cez víkend deklarovalo odhodlanie spolupracovať v boji proti koronavírusu, vymieňať si o ňom informácie a zachovať medzinárodné spojenie medzi sebou vo všetkých možných oblastiach vrátane zdravotníctva, dopravy či obchodu.

Viac o téme: Koronavírus

V čase, keď sú vďaka koronavírusu na vzostupe skôr odstredivé tendencie medzi jednotlivými krajinami a väčšina štátov sa uzatvára do seba a zatvára hranice, ide o jeden z prvých signálov zo strany významných krajín, že nechcú úplne zanevrieť na medzinárodnú spoluprácu.

V spoločnom vyhlásení sa týchto trinásť krajín zaväzuje k „spoločnej koordinácii v oblasti verejného zdravia, cestovania, obchodu a hospodárskych a finančných opatrení“, k čomu ich vedie záujem „minimalizovať škody a vyjsť (z boja s koronavírusom – pozn. SITA) silnejší“.

Špeciálne sa v dokumente vyzdvihuje „dôležitosť a zásadná rola vedeckej komunity pri poskytovaní poradenstva vládam“, pričom signatárske krajiny vyjadrujú vôľu navzájom medzi sebou zdieľať najnovšie vedecké poznatky.

Okrem Británie a Nemecka sa pod dokument podpísali aj Kanada, Taliansko, Francúzsko, Brazília, Mexiko, Peru, Južná Kórea, Indonézia, Maroko, Turecko a Singapur.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky kanadskej vlády.

Viac k témam: Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Trinásť krajín z celého sveta deklarovalo vôľu spolupracovať v boji proti koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.