Taliban zintenzívňuje pátranie po spolupracovníkoch NATO a armády USA, vyhráža sa ich rodinám

Správy Svet

19.8.2021 (Webnoviny.sk) –
Taliban zintenzívňuje pátranie po ľuďoch, ktorí pracovali pre Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO) a americké ozbrojené sily alebo s nimi spolupracovali. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na dokument Organizácie Spojených národov (OSN).
O vypracovanie dôvernej správy sa postaralo Nórske centrum pre globálne analýzy, ktoré OSN poskytuje spravodajské informácie.

Taliban zatýka a/alebo sa vyhráža zabitím alebo zatknutím rodinných príslušníkov cieľových osôb v prípade, že sa nevzdajú Talibanu,“ cituje BBC z dokumentu, ktorý mali možnosť vidieť.
Najviac ohrození sú pritom ľudia, ktorí mali isté postavenie v armáde, polícii a vyšetrovacích jednotkách. „Taliban ešte pred prevzatím kontroly nad všetkými veľkými mestami vykonal pokročilé mapovanie týchto jednotlivcov,“ uvádza sa ďalej v správe, podľa ktorej militanti hľadajú týchto ľudí, zatiaľ čo umožňujú evakuáciu niektorých zahraničných príslušníkov z letiska v Kábule. Situácia je však naďalej „chaotická“.
Taliban tiež podľa správy verbuje nových informátorov na spoluprácu s novým režimom.

Zdroj: Webnoviny.sk – Taliban zintenzívňuje pátranie po spolupracovníkoch NATO a armády USA, vyhráža sa ich rodinám © SITA Všetky práva vyhradené.