Taliansko zažíva prelomový deň v boji proti epidémii. Po prvý raz majú viac ventilátorov, ako napojených pacientov

Správy Svet

21.4.2020 (Webnoviny.sk) – Taliansko má od utorka vôbec prvý raz za posledné týždne väčší počet pľúcnych ventilácií ako pacientov, ktorí ich potrebujú. V utorok to s úľavou oznámil splnomocnenec talianskej vlády pre boj s koronavírusom Domenico Arcuri.

„Dáva nám to silu pokračovať ďalej,“ povedal. Momentálne je po celom Taliansku podľa neho na jednotkách intenzívnej starostlivosti zhruba 2 500 pacientov s ochorením COVID-19, a ich počet sa začína deň za dňom postupne znižovať.

Arcuri v utorok hovoril o psychicky náročných chvíľach počas minulých týždňov, keď bol nedostatok respirátorov aj nemocničných lôžok.

Viac o téme Koronavírus

Popisoval, ako sa museli s kolegami z krízového štábu každý deň rozhodovať, do ktorej nemocnice ventilácie poslať a do ktorej už nie, pričom pri mnohých pacientoch tak vlastne v konečnom dôsledku rozhodovali o ich živote či smrti.

„Ponesiem si to so sebou už celý život, a nikomu by som takúto skúsenosť neprial,“ povedal.

Viac k témam: Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Taliansku, pľúcne ventilátory
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliansko zažíva prelomový deň v boji proti epidémii. Po prvý raz majú viac ventilátorov, ako napojených pacientov © SITA Všetky práva vyhradené.