Súťaž na armádne transportéry 4×4 by sa mala zrušiť, nariadil Úrad pre verejné obstarávanie

Slovensko Správy

10.12.2019 (Webnoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil zrušiť Ministerstvu obrany SR medzinárodnú súťaž na nákup armádnych transportérov 4×4. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa úradu Janka Zvončeková. Ministerstvo sa proti rozhodnutiu odvolalo, rozhodovať tak bude Rada ÚVO.

Nákupy sa stovky miliónov eur

Úrad kontroloval projekt od začiatku leta tohto roka na základe podnetu samotného ministerstva. Rezort podaním žiadosti o preskúmanie reagoval na medializované tvrdenia, že súťaž je dopredu dohodnutá pre jedného dodávateľa a nezodpovedá zákonu o verejnom obstarávaní.

Ministerstvo obrany plánovalo nakúpiť viac ako 400 menších transportérov typu 4×4 za 321 miliónov eur bez DPH. Celkovo malo k dispozícii až 780 miliónov eur, pričom značná časť bola vyčlenená na vyzbrojenie, výcvik či muníciu.

Kritika opozície

Projekt ostro kritizovala opozícia, ktorá žiadala, aby bolo o jeho osude rozhodnuté až po parlamentných voľbách v roku 2020. Obstaranie menších transportérov je zakomponované aj v Dlhodobom pláne modernizácie Ozbrojených síl SR.

Rezort obrany rozhodnutie úradu rešpektuje, ale nesúhlasí s ním. Agentúre SITA poskytla stanovisko ministerstva hovorkyňa Danka Capáková. „Ministerstvo obrany SR rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie rešpektuje, avšak nesúhlasí s ním, a preto v zákonom stanovenej lehote podalo odvolanie. Presné zdôvodnenia nesúhlasu ministerstva sú súčasťou odvolania,“ uviedla hovorkyňa.

Viac k témam: obrnený transportér, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Súťaž na armádne transportéry 4×4 by sa mala zrušiť, nariadil Úrad pre verejné obstarávanie © SITA Všetky práva vyhradené.