Súdy budú miernejšie posudzovať vecné odôvodnenie odporu proti platobnému rozkazu

Slovensko Správy

5.5.2021 (Webnoviny.sk) – Súdy budú miernejšie posudzovať vecné odôvodnenie odporu proti platobnému rozkazu podaného spotrebiteľom. Vyplýva to z novely zákona o upomínacom konaní, ktorú v stredu 5. mája schválil 88 hlasmi parlament.

Zmeny sa týkajú právnej úpravy upomínacieho konania a konania o platobnom rozkaze, ktorá pre úspešnú procesnú obranu žalovaného proti platobnému rozkazu predpokladá podanie vecne odôvodneného odporu. Novela nadobudne účinnosť od 1. júla.

Predmetom konania sú nesporné nároky

Upomínacie konanie je zrýchleným konaním, predmetom ktorého by mali byť najmä nesporné nároky. Spornosť nároku vyjadruje žalovaný podaním odporu, ktorý musí byť vecne odôvodnený. Pokiaľ odpor nie je vecne odôvodnený, súd nevyzýva žalovaného na doplnenie alebo opravu odporu.

Požiadavka vecného odôvodnenia odporu však môže spôsobovať pre spotrebiteľov ťažkosti, napríklad potreba v relatívne krátkom čase vyhľadať právnu pomoc.

Kontrola neprijateľnosti zmluvných podmienok

Právnou úpravou sa zavádza povinnosť súdu v prípade, ak sa uplatňuje nárok vyplývajúci zo spotrebiteľskej zmluvy prihliadať na postavenie žalovaného ako spotrebiteľa pri vecnom odôvodnení odporu a vecné odôvodnenie odporu podaného spotrebiteľom posudzovať miernejšie. Súd posudzuje vecné odôvodnenie odporu miernejšie vo vzťahu k odmietnutiu odporu.

Novela tiež zabezpečí kontrolu neprijateľnosti zmluvných podmienok tak, aby sa zabránilo ich súvislému uplatňovaniu. Zároveň sa zlepší prístup k spravodlivosti pre spotrebiteľov.

Viac k témam: Národná rada SR, novela zákona, spor, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdy budú miernejšie posudzovať vecné odôvodnenie odporu proti platobnému rozkazu © SITA Všetky práva vyhradené.