Súd v kauze zmenky: Rusko neprišiel, podľa prokurátora by bolo dobré zvážiť väzbu

Slovensko Správy

18.11.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 18. novembra 10:18

Od pondelka do stredy pokračuje pred senátom Špecializovaného trestného súdu v bratislavskom Ústave na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody pojednávanie v kauze údajného falšovania miliónových zmeniek. Na programe by mali byť výpovede svedkov, ale tiež znalcov, ktorí by sa mali vyjadrovať k autenticite predmetných zmeniek.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R.

Zaujímavosťou je, že ani na jednom z pojednávaní doteraz neboli zároveň prítomní obaja obžalovaní, teda Marian K. a Pavol R. Vždy sa totiž dostaví len jeden z nich, pričom druhý dá vždy žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti.

Maximálne sporná diagnóza

Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu na začiatku pondelňajšieho pojednávania vyhlásil, že Pavol R. najskôr zrušil svoj súhlas na konanie v jeho neprítomnosti a následne sa ospravedlnil pre práceneschopnosť.

Pavol R. vo svojom podaní zaslanom na súd minulý týždeň uviedol, že by sa chcel výpovedí znalcov na súde zúčastniť. Z dôvodu jeho údajnej práceneschopnosti a plánovaného neurochirurgického vyšetrenia však obhajoba navrhla prerušiť pojednávanie do tretieho decembra.

Podľa prokurátora však ide o klasickú obštrukciu, keďže proces sa blíži do rozhodujúcej fázy. „Tieto súvislosti treba vnímať veľmi citlivo,“ zdôraznil.

Diagnózu uvedenú v ospravedlnení Pavla R. označil za „maximálne spornú“ (verejnosti nebola oznámená, pozn. SITA), pričom by podľa neho bolo vhodné zvážiť vzatie Pavla R. do väzby. Obžalovaný je momentálne monitorovaný náramkom v súvislosti s kauzou údajnej objednávky vraždy Silvie Volzovej.

Lipšic spochybnil doktora

Právny zástupca spoločnosti Markíza Slovakia, ktorá v konaní vystupuje ako poškodený subjekt, Daniel Lipšic v tejto súvislosti zdôraznil, že diagnózu obžalovanému určil len všeobecný lekár. Uvedený lekár má navyše pochybnú povesť a v minulosti verejne obhajoval korupciu (jeho meno neodznelo, pozn. SITA).

Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze miliónových zmeniek (fotografie)

Zároveň sa priklonil k návrhu zvážiť pre Pavla R. väzobná stíhanie. Predseda senátu chce v tejto súvislosti zisťovať, či Pavol R. trvá na účasti na pojednávaní, a to aj v prípade, ak by znalci nevypovedali a oboznamovali by sa len listinné dôkazy. Obhajcovia obžalovaného akékoľvek obštrukcie odmietajú.

Séria občianskoprávnych pojednávaní

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000.

Predložené znalecké posudky

Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu.

„Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu,“ konštatuje Markíza.

Zmenky vraj boli súčasťou urovnania sporu

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli.

Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave.

Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Pavol R. stojí pred súdom aj v inej trestnej veci, čelí obžalobe z objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Volzovej. Marian K. je tiež obvinený v ďalších kauzách. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky už bola podaná na súd obžaloba.

Viac k témam: Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko)
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd v kauze zmenky: Rusko neprišiel, podľa prokurátora by bolo dobré zvážiť väzbu © SITA Všetky práva vyhradené.