Súd sa postavil Erdoganovmu režimu, oslobodil aktivistov obvinených z pokusu o prevrat

Správy Svet

18.2.2020 (Webnoviny.sk) – Súd v tureckom Istanbule prijal v utorok nečakané rozhodnutie, keď oslobodil deviatich predstaviteľov mimovládnych organizácií, ktorých obžaloba vinila zo snahy o uskutočnenie štátneho prevratu a prokurátor pre nich žiadal doživotné tresty.

Turecká opozícia a zahraničie označovali tento prípad za súčasť politických procesov proti odporcom režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Medzi údajnými strojcami prevratu boli okrem iných Yigit Aksakoglu, ktorý vedie mimovládku na pomoc deťom zo znevýhodnených rodín, či Osman Kavala, ktorý organizuje kultúrne podujatia.

Všetci sa „prehrešili“ tým, že v roku 2013 zorganizovali v Istanbule demonštráciu proti plánom vlády postaviť v obľúbenom mestskom parku nové nákupné centrum. Tento protest neskôr prerástol do celonárodného protestného hnutia proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Erdoganovi.

Proces s lídrami vtedajších protestov sa okrem deviatich osôb, ktoré v utorok zbavili obvinení, týka aj ďalších siedmich ľudí. Tí však v obave pred politickými perzekúciami radšej ušli do zahraničia.

Viac k témam: súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd sa postavil Erdoganovmu režimu, oslobodil aktivistov obvinených z pokusu o prevrat © SITA Všetky práva vyhradené.