Strana Spolu si bude voliť svojho nového predsedu, kandidátmi sú Juraj Hipš a Pavel Macko

Slovensko Správy

15.4.2020 (Webnoviny.sk) – O funkciu predsedu politickej strany Spolu – občianska demokracia (Spolu) sa budú uchádzať Juraj Hipš a Pavel Macko. Snem, na ktorom sa má voľba uskutočniť, sa bude konať 25. apríla. Členovia strany budú voliť predsedu elektronicky. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa strany Silvia Hudáčková.

Beblavý sa vzdal funkcie

Bývalý predseda Spolu Miroslav Beblavý sa vzdal postu lídra po neúspešných parlamentných voľbách z 29. februára. Strana Spolu v nich kandidovala s hnutím Progresívne Slovensko (PS) ako koalícia, no do Národnej rady SR sa im nepodarilo dostať, keďže získali 6,96 percenta. Ako koalícia pritom museli prekročiť minimálne sedempercentné kvórum.

Členky a členovia strany podľa Hudáčkovej vo vnútrostraníckom elektronickom referende rozhodli, že nechcú čakať na neistý snem s fyzickou účasťou delegátov a delegátiek a rozhodli sa pre elektronické hlasovanie o novom vedení.

„Členská základňa rozhodla, že nemôžeme na neurčito odkladať konanie snemu, ale potrebujeme nové vedenie, ktoré začne pracovať na novej vízii a aktívne sa zapojí do politického diania z opozície. Vnútrostranícka kampaň sa tiež koná výhradne elektronicky,“ priblížil kancelár Spolu Martin Vavrinčík.

Prvý elektronický snem

Bude to vôbec po prvýkrát, čo sa snem slovenskej politickej strany uskutoční elektronicky. „Tento postup Spolu konzultovala s ministerstvom vnútra, ktoré elektronické konanie snemu pri dodržaní ostatných zákonných podmienok povolilo,“ objasnila Hudáčková.

Juraj Hipš je povolaním učiteľ, založil mimovládnu organizáciu Živica, Sokratov inštitút, Komenského inštitút a stál aj pri zrode ceny Učiteľ Slovenska. Pavel Macko je verejnosti známy ako generál Ozbrojených síl SR a tiež ako najvyššie postavený Slovák v rámci severoatlantickej aliancie NATO.

Viac k témam: snem strany, voľba predsedu strany
Zdroj: Webnoviny.sk – Strana Spolu si bude voliť svojho nového predsedu, kandidátmi sú Juraj Hipš a Pavel Macko © SITA Všetky práva vyhradené.