Štrajk vo Francúzsku pokračuje, pri Paríži zaznamenali rekordnú dlhú dopravnú zápchu (video)

Správy Svet

16.12.2019 (Webnoviny.sk) – Vo Francúzsku už dvanásty deň pokračuje štrajk proti dôchodkovej reforme, ktorý naďalej narúša dopravu v hlavnom meste i ostatných častiach krajiny. Pri Paríži úrady zaznamenali rekordnú 630 kilometrov dlhú dopravnú zápchu.

Zatvorené linky metra

V hlavnom meste premávajú len dve linky metra – tie, na ktorých jazdia automatizované stroje bez vodičov. Ostatných štrnásť liniek je buď uzavretých alebo premáva čiastočne. Nepremáva tiež väčšina regionálnych a celoštátnych vlakových spojov a narušená je aj medzinárodná vlaková doprava.

Samostatný protest usporiadali v pondelok aj vodiči kamiónov, ktorí po celej krajine blokujú cesty a dožadujú sa lepších platobných a pracovných podmienok.

Macron chce pokračovať v plánoch

Prezident Emmanuel Macron a jeho vláda sú naďalej odhodlaní pokračovať v ich plánoch. Macron sa minulý týždeň vyjadril, že vláda bude pokračovať v práci na zmenách dôchodkového systému, ktoré zahŕňajú stanovenie dôchodkového veku na 64 rokov a ukončenie výhod pre niektorých robotníkov.

Odbory chcú so štrajkom pokračovať aj cez Vianoce a na utorok naplánovali nové kolo protestov po celej krajine. Štrajk sa týka najmä zamestnancov verejného sektora, medzi nimi rušňovodičov, učiteľov či zamestnancov nemocníc, ktorí sa obávajú, že budú musieť pracovať dlhšie za menšie dôchodky.

Viac k témam: štrajk
Zdroj: Webnoviny.sk – Štrajk vo Francúzsku pokračuje, pri Paríži zaznamenali rekordnú dlhú dopravnú zápchu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.