Stoltenberg sa stretne s Macronom, rozhovory sa budú sústreďovať na prípravu summitu NATO

Správy Svet

28.11.2019 (Webnoviny.sk) – Šéf Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa vo štvrtok v Paríži stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorého nedávne verejné vyjadrenia o tom, že NATO sa nachádza v stave „mozgovej smrti„, otriaslo vojenským zoskupením. Rozhovory sa budú sústreďovať na prípravu summitu NATO, ktorý sa uskutoční budúci týždeň v Londýne.

Macronova kancelária uviedla, že prezident sa bude zasadzovať za väčšiu jednotu a koordináciu v rámci aliancie a tiež za to, aby Európa prebrala na seba väčšiu zodpovednosť za bezpečnosť.

Macron predtým otvorene podrobil kritike nedostatok amerického vedenia a vyjadril tiež znepokojenie pre kroky Turecka, ktoré podniklo inváziu na severe Sýrie bez varovania svojich spojencov.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v tejto súvislosti v stredu upozornila, že potreba zachovania aliancie je dnes aspoň taká nevyhnutná, ako bola počas studenej vojny. Dodala tiež, že „pre NATO je geostrategicky dôležité, aby Turecko ostalo“ v aliancii.

Zdroj: Webnoviny.sk – Stoltenberg sa stretne s Macronom, rozhovory sa budú sústreďovať na prípravu summitu NATO © SITA Všetky práva vyhradené.