Štát pripravil miernejšie pravidlá karantény pre ľudí cestujúcich do susedných krajín

Slovensko Správy

15.5.2020 (Webnoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripravil na pondelok 18. mája zmiernenie karanténnych opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková, zmierňujú sa podmienky povinnej štátnej či domácej izolácie.

Viac o téme: Koronavírus

Do karantény nebudú musieť ísť osoby pracujúce v oblasti zdravotníctva, opatrovateľstva, vedecko-výskumní pracovníci, pedagogickí zamestnanci alebo sezónni pracovníci v poľnohospodárskom či potravinárskom odvetví.

Potvrdenie o výkone práce

Uvedené osoby však musia mať potvrdenie od zamestnávateľa o výkone práce. Rovnako sú povinné pri vstupe na územie SR odovzdať výsledok negatívneho testu na ochorenie Covid-19 nie starší ako 96 hodín.

Do povinnej karantény nebudú musieť ísť ani osoby žijúce s takzvanými pendlermi, ktoré bývajú v prihraničných oblastiach a prekračujú hranicu v ich sprievode či občania žijúci v prihraničných oblastiach a osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti.

Izolácia sa nebude týkať tiež osôb, ktoré poskytujú neodkladnú starostlivosti o blízkych rodinných príslušníkov na území susedného štátu, ktorí nie sú schopní sa sami o seba postarať.

České dokumenty bez prekladu

„Osoba, ktorá takto prekračuje hranicu SR je povinná preukázať sa potvrdením o neodkladnej starostlivosti od lekára blízkeho rodinného príslušníka a čestným prehlásením o rodinnom vzťahu. Tieto dokumenty musia byť preložené do slovenského jazyka, okrem dokumentov predložených v českom jazyku,“ informoval ÚVZ.

Ak bude pobyt v týchto krajinách dlhší ako 24 hodín, musí osoba pri vstupe na Slovensko odovzdať negatívny test na ochorenie Covid-19. Opatrenie platí aj v opačnom prípade, a to pre osoby, ktoré majú pobyt v susedných krajinách a prichádzajú na Slovensko starať sa o blízkeho.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Štát pripravil miernejšie pravidlá karantény pre ľudí cestujúcich do susedných krajín © SITA Všetky práva vyhradené.