Srbsko úplne uzatvorilo svoje hranice, v krajine zaviedli aj zákaz nočného vychádzania

Správy Svet

19.3.2020 (Webnoviny.sk) – Srbsko sa rozhodlo úplne zatvoriť svoje pozemné hranice s okolitými krajinami pre všetku dopravu s výnimkou nákladnej. Opatrenie vstúpi do platnosti v piatok, informoval vo štvrtok večer srbský prezident Aleksandar Vučič.

Prekvapivá výzva od vlády

Srbsko vo štvrtok zatvorilo pre osobnú leteckú dopravu aj medzinárodné letisko v Belehrade, a srbská letecká spoločnosť Air Serbia zrušila všetky svoje lety.

Dôvodom takýchto krokov je podľa srbských úradov najmä skutočnosť, že do Srbska sa v posledných dňoch vrátilo približne 70-tisíc Srbov pracujúcich v krajinách západnej Európy, a to aj napriek tomu, že vláda ich vyzývala, aby domov nechodili.

Pre porovnanie, väčšina iných krajín sa naopak skôr snaží dostať svojich občanov zo zahraničia naspäť.

Zákaz nočného vychádzania

Srbsko okrem toho v rámci boja proti koronavírusu zaviedlo aj zákaz nočného vychádzania po celej krajine. Občania nad 65 rokov nemôžu vychádzať zo svojich domovov vôbec.

Srbsko má zatiaľ 103 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom.

Počet nakazených koronavírusom

Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už vyše 241-tisíc ľudí a 9 982 osôb ochoreniu podľahlo. Najviac obetí, 3 405, pochádza z Talianska, kde je zároveň alarmujúco vysoký, až 8-percentný, podiel mŕtvych v porovnaní s celkovým počtom osôb, u ktorých sa potvrdila nákaza.

Nasleduje Čína s 3 245, Irán s 1 284, Španielsko s 830, Francúzsko s 372, Spojené štáty so 171 a Veľká Británia so 144 obeťami.

Rakúsko hlási šesť obetí a 2 157 nakazených, Česká republika 694 nakazených, Poľsko päť obetí a 355 nakazených. Na Slovensku sa nákaza potvrdila

Viac k témam: COVID-19, epidémia, Koronavírus, zákaz vychádzania, zatvorenie hraníc
Zdroj: Webnoviny.sk – Srbsko úplne uzatvorilo svoje hranice, v krajine zaviedli aj zákaz nočného vychádzania © SITA Všetky práva vyhradené.