Srbsko a Kosovo pokročili, podpísali dohody o obnovení vlakových a diaľničných spojení

Správy Svet

14.2.2020 (Webnoviny.sk) – Srbsko a Kosovo v piatok podpísali dohody o obnovení vlakových a diaľničných spojení, ktoré sprostredkovali Spojené štáty. Stalo sa tak počas medzinárodnej bezpečnostnej konferencie v nemeckom Mníchove, oznámil americký veľvyslanec v Nemecku a špeciálny vyslanec pre normalizáciu vzťahov medzi Kosovom a Srbskom Richard Grenell.

Ľahší pohyb osôb a tovaru

„Dnešné historické dohody o rozvoji železničných a diaľničných spojení medzi Belehradom a Prištinou pomôžu uľahčiť pohyb osôb a tovaru medzi Srbskom a Kosovom,“ povedal diplomat pre agentúru The Associated Press (AP).

Nové dohody podľa Grenella „stavajú na dohode podpísanej minulý mesiac, ktorá po prvý raz po 21 rokoch obnoví priame lety medzi hlavnými mestami“. Podrobnosti o dohodách zatiaľ nie sú známe.

Na slávnostnom podpisovaní sa zúčastnili spolu s Grenellom lídri Kosova aj Srbska. Srbský prezident Aleksandar Vučič sa pri tejto príležitosti vyjadril, že je „šťastný z dnešného pokroku“ a poďakoval sa americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a Grenellovi.

Cieľom mierová dohoda

„Cítime, že vďaka tomuto budeme mať lepšiu budúcnosť a že zaistíme mier pre budúce desaťročia,“ povedal. Kosovský prezident Hashim Thaci krok označil za ďalší míľnik. „Veľký krok smerom k dosiahnutiu konečnej mierovej dohody,“ napísal na Twitteri.

Kosovo sa osamostatnilo od Srbska v roku 2008 po vojne, ktorú rozpútala srbská násilná kampaň proti kosovským Albáncom a ukončili až nálety pod velením NATO. Ako nezávislý štát ho uznáva viac ako sto krajín.

Belehrad jeho nezávislosť doteraz odmieta uznať a vzájomné vzťahy ostávajú napäté.

Viac k témam: dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Srbsko a Kosovo pokročili, podpísali dohody o obnovení vlakových a diaľničných spojení © SITA Všetky práva vyhradené.