Šorl: Ak sudcom stanovíme časové lehoty, tak sa to nemusí zmeniť k lepšiemu

Slovensko Správy

10.12.2019 (Webnoviny.sk) – Stanovenie striktných časových lehôt súdom príliš nepomôže, dôležitejšie je sa detailnejšie pozrieť na prácu jednotlivých sudcov. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Okresného súdu v Prievidzi Robert Šorl. Na viacerých súdoch po celom Slovensku v súčasnosti testuje nový systém Ministerstvo spravodlivosti SR na základe spolupráce s expertmi z európskej komisie pre efektívnu justíciu (CEPEJ).

Sudcovia budú rozhodovať rovnako

Zatiaľ si súdy stanovujú časové limity samostatne, v budúcnosti je cieľom ich zjednotenie. V prípade zavedenia systému v súdnictve budú musieť sudcovia rozhodovať rovnako. Systém ich automaticky navyše upozorní v prípade, že s niektorým úkonom meškajú. Podľa Šorla sa dajú zásadné údaje sledovať aj v súčasnosti bez ďalších noviniek.

„Ak stanovíme časové lehoty, sa nemusí automaticky všetko zmeniť k lepšiemu. Sudcovia majú totiž konať v každom prípade bezodkladne. Samozrejme, že na niektorých súdoch je viac prípadov, ale aj v súčasnosti vieme všetky zásadné ukazovatele sledovať a podľa toho konať. Tiež si vieme pozrieť napríklad, že niektorí sudcovia majú 30 nevybavených vecí a niektorí 200,“ povedal Šorl.

Šéf okresného súdu je preto mierne skeptický. Podľa jeho názoru sa môže v prípade časových limitov stať, že sudcovia budú prácu odkladať na poslednú možnú chvíľu.

Odklad na poslednú chvíľu

„Pokiaľ bude lehota povedzme 60 dní, si to niektorí kolegovia odložia na poslednú možnú chvíľu, pritom sa ten úkon dá urobiť hneď na začiatku. Nemyslím si, že je potrebné nastavovať stále nové a nové systémy,“ dodal.

Časové rámce pre občianskoprávne, obchodnoprávne, trestné a rodinnoprávne agendy si nastavovali jednotlivé pilotné súdy individuálne. Cieľom projektu je zistiť primeraný čas na rozhodnutie veci v reálnych podmienkach na jednotlivých stupňoch súdov s prihliadnutím na náročnosť vecí.

Po ukončení pilotného projektu, vyhodnotení a analýze výsledkov bude možné podľa ministerstva spravodlivosti ustáliť vhodný časový limit. Súčasné limity však ministerstvo ani po opakovaných otázkach nekonkretizovalo. Projekt funguje na Okresnom súde v Banskej Bystrici, Bratislave I, Košiciach I a Krajskom súde v Košiciach.

Viac k témam: justícia, sudcovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Šorl: Ak sudcom stanovíme časové lehoty, tak sa to nemusí zmeniť k lepšiemu © SITA Všetky práva vyhradené.