Slovinský parlament podporil Janeza Janšu na post premiéra, teraz musí zostaviť vládu

Správy Svet

3.3.2020 (Webnoviny.sk) – Slovinskí poslanci v utorok podporili nomináciu pravicového politika Janeza Janšu na post premiéra, čím vydláždili cestu sformovaniu novej vlády. Lídrovi Slovinskej demokratickej strany vyslovilo podporu 52 poslancov 90-členného parlamentu, 31 ich hlasovalo proti.

Janša má teraz dva týždne na zostavenie vládneho kabinetu, ktorý bude rovnako potrebovať zelenú od parlamentu, aby sa mohol ujať svojho mandátu.

Hlasovanie nasledovalo po januárovej rezignácii Marjana Šareca, ktorý tak spravil pre klesajúcu podporu jeho menšinovej vláde. Šarec bol predsedom vlády Slovinska od roku 2018.

Po svojom odstúpení vyzval na konanie predčasných parlamentných volieb, avšak niektoré zo strán, ktoré boli súčasťou jeho stredo-ľavicovej koalície, súhlasili s vytvorením novej vlády s Janšom.

Nová koalícia bude mať v 90-člennom parlamente podporu 48 poslancov. Janša bol slovinským premiérom už v rokoch 2004 až 2008 a potom znova v rokoch 2012 až 2013

Viac k témam: premiér, vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovinský parlament podporil Janeza Janšu na post premiéra, teraz musí zostaviť vládu © SITA Všetky práva vyhradené.