V čase izolácie spôsobenej pandémiou bola zraniteľnosť žien ešte väčšia, uviedli odborníčky

Slovensko

4.7.2020 (Webnoviny.sk) – Násilie páchané na ženách je jednou z najčastejších foriem porušovania ľudských práv žien na svete a ich zraniteľnosť v období izolácie spôsobenej pandémiou koronavírusu vzrástla.

Viac o téme: Koronavírus

V tejto súvislosti by riešením mohlo byť aj využitie operátorov mobilných sietí na pravidelné zasielanie SMS s kontaktmi pomoci pre ženy zažívajúce násilie. Pre agentúru SITA to uviedli riaditeľka Krízového centra Brána do života Daniela Gáliková a sociálna pracovníčka Bronislava Korec Terenová.

Adekvátna pomoc

Zároveň upozornili, že adekvátna pomoc ženám, na ktorých je páchané násilie, by sa mala začínať vymožiteľnosťou práva. Situácii žien by podľa nich zároveň pomohlo skrátenie lehôt v bežných súdnych konaniach, ako napríklad rozvod, úprava výkonu rodičovských práv či vyriešenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Výrazným problémom je tiež fakt, že dlhy manžela aj roky po rozvode musí znášať bývalá manželka, čo znemožňuje ekonomickú stabilitu,“ tvrdia pracovníčky krízového centra.

Odmietli Dohovor

Analytici z Inštitútu pre výskum rodiny (IPVR) Jana Jablonická-Zezulová a Andrej Kuruc upozornili, že podľa prieskumov Agentúry pre základné ľudské práva, zažíva násilie každá tretia až štvrtá žena.

Napriek vážnej situácii vláda SR a parlament odmietli Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor), ktorý komplexne rieši túto problematiku na vysoko expertnej úrovni. Na druhej strane neprijal žiadnu alternatívnu podporu v podobe zákona o prevencii násilia páchaného na ženách a stabilizovania finančnej podpory bezpečných ženských domovov a poradenských centier pre ženy, ktoré zažívajú násilie, ako aj zlepšenie dostupnosti pomoci vo všetkých regiónoch,“ vysvetlili analytici.

Dvakrát vyšší počet

Upozornili tiež, že podľa Generálnej prokuratúry SR za štyri mesiace tohto roka sa počet trestných konaní v súvislosti s domácim násilím oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšil o 49 percent. Stúpajúci trend sa odzrkadlil aj v počte vznesených obvinení pre tento trestný čin, a to až o 47 percent, vysvetlili analytici.

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa v programovom vyhlásení zaviazala, že najvyššou prioritou bude pokračovať v budovaní systémových riešení na ochranu a podporu obetí domáceho násilia, sexuálneho násilia páchaného na ženách, a to v úzkej spolupráci s občianskou spoločnosťou.

Gáliková a Korec Terenová dodali, že obetiam domáceho či sexuálneho násilia by pomohla dostupnosť bezpečného bývania pre každú obeť a štátne, respektíve obecné dávky v trvaní aspoň pol roka, pokiaľ sa ukončia súdne konania, ako aj úprava výkonu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom alebo rozhodnutie o výživnom. V prípade život ohrozujúcich situácií možnosť poskytnúť policajnú ochranu, sprísnenie legislatívy, pokiaľ ide o rozlišovanie medzi priestupkom a trestným činom v prípade násilia páchaného na ženách.

Viac k témam: domáce násilie, Istanbulský dohovor, krízové centrá, ľudské práva, násilie na ženách, pomoc, trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk – V čase izolácie spôsobenej pandémiou bola zraniteľnosť žien ešte väčšia, uviedli odborníčky © SITA Všetky práva vyhradené.