Slovensko zaujíma pôvod a príčiny rozšírenia vírusu, pre obnovenie dôvery musíme podľa Korčoka poznať odpovede

Slovensko Správy

6.5.2020 (Webnoviny.sk) – Vysvetlenie príčiny pôvodu a rozšírenia koronavírusu je kľúčové pre obnovenie dôvery. Povedal to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) po telefonáte so svojim čínskym náprotivkom Wang Yi-om.

Viac o téme: Koronavírus

Ich prvý spoločný telefonát sa konal symbolicky pri 45. výročí nadviazania vzťahov medzi Čínou a Európskou úniou (EÚ).

Bilaterálne vzťahy krajín s dôrazom na oblasť ekonomiky, vzťahy medzi Čínou a EÚ či snaha o multilaterálne riešenia medzinárodných problémov a priority zahraničnej, domácej a hospodárskej politiky novej slovenskej vlády boli prioritnými témami ich rozhovoru. Telefonát sa uskutočnil na návrh čínskej strany.

Otázky ohľadom pôvodu koronavírusu

V rozhovore sa obaja ministri venovali pandémii koronavírusu, ktorá je podľa nich bezprecedentnou výzvou s obrovskými a negatívnymi dôsledkami pre celý svet. Korčok v rozhovore so svojim čínskym partnerom tiež dodal, že tak, ako celý svet aj Slovensko si kladie otázky ohľadom pôvodu a rozšírenia vírusu.

„Potrebujeme tieto odpovede, a to na základe nezávislej expertnej analýzy v rámci multilaterálnych fór, pretože okrem ekonomickej obnovy sa naliehavou stáva aj obnova dôvery našej verejnosti v schopnosť medzinárodného spoločenstva zabrániť do budúcnosti takým globálnym katastrofám, aké prežívame dnes,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Zahraničné priority novej vlády

Korčok informoval svojho čínskeho rezortného partnera o zahraničných prioritách novej slovenskej vlády, ktoré podľa neho reprezentujú jasnú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska na EÚ a transatlantické partnerstvo, ako aj uplatňovanie princípov právneho štátu a ľudských práv.

„Koronakríza ukázala, že sú situácie, keď si musíme vzájomne pomôcť. Stalo sa tak, keď európske krajiny poskytli začiatkom tohto roka pomoc Číne a my dnes oceňujeme súčinnosť čínskych úradov pri udelení súhlasu s vývozom zdravotníckeho materiálu a dobrú spoluprácu pri ich preprave na Slovensko,“ uviedol Korčok.

Rozvoj bilaterálnych vzťahov s Čínou

Podľa ministra má Slovensko záujem o vzájomne prospešný rozvoj bilaterálnych vzťahov s Čínou, ktorú považuje zároveň za dôležitého partnera v rámci EÚ.

„Som rád, že náš úvodný rozhovor sa koná práve v deň 45. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi EÚ a Čínou. Za toto obdobie sme zaznamenali veľký nárast vzájomného obchodu, keď jeho denný objem predstavuje 1,8 mld eur. Veríme, že ďalšie impulzy prinesie už čoskoro summit EÚ-Čína, ako aj stretnutie lídrov počas nemeckého predsedníctva v Rade EÚ,“ uzavrel minister.

Viac k témam: COVID-19, diplomacia, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko zaujíma pôvod a príčiny rozšírenia vírusu, pre obnovenie dôvery musíme podľa Korčoka poznať odpovede © SITA Všetky práva vyhradené.