Slovenská prezidentka Čaputová je pre Čechov najdôveryhodnejším politikom

Správy Svet

19.12.2019 (Webnoviny.sk) – Zuzana Čaputová je pre Čechov najdôveryhodnejším medzinárodným politikom. Vyplýva to z prieskumu českého Centra pre výskum verejnej mienky, ktorý bol uskutočnený na vzorke 1015 respondentov starších ako 15 rokov.

Respondentom prečítali mená svetových lídrov a mali sa vyjadriť, či im skôr dôverujú, skôr nedôverujú alebo ich nepoznajú či nevedia odpovedať.

Zemanovi polovica Čechov neverí

Slovenskej prezidentke dôveruje 54 percent Čechov, naopak, nedôveru voči nej má 18 percent opýtaných. Nepozná ju alebo nevedelo odpovedať 28 percent respondentov. Českému prezidentovi Milošovi Zemanovi dôveruje 46 percent respondentov, ale 50 percent mu nedôveruje.

Piaty najdôveryhodnejší medzinárodný politik je podľa Čechov slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Dôveruje mu 24 percent českých respondentov, nedôveruje 23 percent. Nepozná ho alebo nevie odpovedať 53 percent.

Macron lepší ako Putin a Trump

Jeden z najmenej dôveryhodných politikov je podľa Čechov severokórejský diktátor Kim Čong-un, nedôveruje mu 70 percent opýtaných. Z európskych lídrov najviac dôverujú francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a Viktorovi Orbánovi (34 percent a 31 percent).

Z prieskumu vyplýva aj to, že ich dôvera voči americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a ruskému Vladimirovi Putinovi sa veľmi nelíši. Putinovi dôveruje 20 percent Čechov a 69 percent mu nedôveruje, Trump požíva dôveru 23 percent opýtaných, naopak nedôveruje mu 65 percent.

Viac k témam: prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská prezidentka Čaputová je pre Čechov najdôveryhodnejším politikom © SITA Všetky práva vyhradené.