Slovenky a Slováci si zaslúžili samostatný štát, hodnotí šéf parlamentu Danko

Slovensko Správy

Fotogaléria: Andrej Danko

1.1.2020 (Webnoviny.sk) – Slovenská republika prešla neľahkú cestu, no stala sa rešpektovaným členom Európskej únie (EÚ). Pri príležitosti 27. výročia vzniku Slovenskej republiky to vo svojom stanovisku uviedol predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Zdôraznil, že občania môžu slobodne cestovať v rámci Schengenu a že Slovensko rozvíja parlamentnú spoluprácu na všetky svetové strany.

Zároveň je však podľa jeho slov stále na stole niekoľko výziev, ktorým Slovensko bude musieť čeliť a zvládnuť ich.

Stáročia útlaku

„Blížia sa parlamentné voľby, ktoré ukážu, akým smerom by sa mal štát ďalej uberať. Najväčšou výzvou bude zostavenie vlády tak, aby Slovensko mohlo naďalej plne fungovať,“ myslí si Danko. Spomenul taktiež digitálnu bezpečnosť a výstrahy s tým spojené.

V tento deň je podľa neho rovnako dôležité pokorne skloniť hlavu a hľadať správne riešenia a východiská, ako sa naštartovať do nového kalendárneho roka.

„Dovoľte mi, aby som zaželal všetkým Slovenkám a Slovákom a aj národnostným menšinám, aby boli hrdí na našu mladú demokraciu, ktorá po rokoch trápenia a stáročiach útlaku našla svoju cestu a zaradila sa medzi úspešné európske republiky. Prajem nám, aby sme boli pozitívnejší, aby sme boli uvedomelejší a aby sme nezabúdali na svoju históriu, z ktorej sa máme poučiť v budúcnosti,“ vyhlásil predseda Národnej rady SR.

Nedokonalý štát

Slovenky a Slováci si podľa šéfa parlamentu zaslúžili samostatný štát. „Nie je dokonalý, ako mladá demokracia máme stále čo doháňať, ale s vypätím všetkých síl budeme pracovať na tom, aby sme naň mohli byť stále hrdí,“ uviedol Danko.

Pri tejto príležitosti sa zúčastnil na slávnostnej svätej omši, ktorá sa dnes konala v Katedrále svätého Martina v Bratislave.

„V tejto významnej katedrále sa už niekoľko rokov v tento výnimočný deň stretávajú predstavitelia nášho štátu, ktorí tak jasne vysielajú signál, že aj napriek názorovým rozdielom, si ctíme vznik našej milovanej republiky, ktorá si po stáročiach prispôsobovania sa začala písať vlastnú históriu,“ uzavrel predseda parlamentu.

Viac k témam: Slovenská republika
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenky a Slováci si zaslúžili samostatný štát, hodnotí šéf parlamentu Danko © SITA Všetky práva vyhradené.