Slováci sú od roku 2007 súčasťou Schengenu, do štátov EÚ môžu cestovať bez hraničných kontrol

Slovensko Správy

21.12.2019 (Webnoviny.sk) – Úderom polnoci z 20. na 21. decembra 2007 sa Slovenská republika stala súčasťou európskeho schengenského priestoru. V rámci tohto priestoru tak mohli občania Slovenska cestovať bez hraničných kontrol.

Schengenská dohoda vznikla 14. júna 1985, keď ju v luxemburskom meste Schengen podpísali predstavitelia piatich z vtedajších desiatich členských štátov Európskej únie (EÚ) – Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Luxembursko a Holandsko.

Spoločná vízová politika

V týchto krajinách sa tým začal proces odstraňovania vnútorných hraničných kontrol medzi členskými štátmi. Schengenské opatrenia taktiež ustanovujú spoločné pravidlá kontrol na vonkajších hraniciach, ako aj spoločnú vízovú politiku.

Slovensko k dohode pristúpilo 1. mája 2004 pri svojom vstupe do EÚ a novembrový európsky summit rozhodol, že kontroly sa na hraniciach Slovenska zrušia najskôr o tri roky, teda koncom roka 2007.

Po decembrovom vstupe Slovenska do schengenského priestoru prestala hraničná polícia vykonávať kontroly na hraniciach s Poľskom, Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom. Zo susedných krajín kontroly ostali iba na hraniciach s Ukrajinou.

Európska komisia (EK) toto rozšírenie uvítala. „Od dnešného dňa môžu ľudia cestovať v rámci 24 krajín schengenského priestoru bez stresu a bez kontrol na vnútorných pozemných či morských hraniciach – tak z Portugalska do Poľska ako z Grécka do Fínska. Spoločným pričinením sme odstránili hraničné kontroly, tieto človekom umelo vybudované prekážky brániace mieru, slobode a jednote v Európe, a zároveň sme vytvorili podmienky pre zvýšenú bezpečnosť,“ uviedol vtedajší predseda EK José Manuel Barroso.

Koniec „železnej opony“

Spolu so Slovenskom vtedy vstúpilo do schengenu aj Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko a Slovinsko. Pri oficiálnom otváraní hraníc sa najväčšia pozornosť politikov a médií sústredila na hranicu medzi Slovenskom a Rakúskom, ktorá počas komunistického režimu tvorila „železnú oponu“ medzi Západom a Východom.

Rovnako aj na hraničné priechody s Českou republikou, ktoré vznikli po rozdelení bývalej československej federácie a vzniku dvoch samostatných štátov v roku 1993.

V piatok 21. decembra 2007 sa Slovensko stalo súčasťou najväčšej bezhraničnej zóny sveta, v ktorej môže viac ako 400 miliónov Európanov cestovať bez kontrol od Portugalska až k Baltskému moru. Hraničné kontroly sa však vtedy zrušili len na pozemných a vodných cestách.

Zrušenie hraničných kontrol na letiskách prišlo až s letným letový plánom. Colníci na letiskách v 24 štátoch schengenu prestali kontrolovať doklady od 30. marca 2008 a pre cestujúcich v rámci schengenského priestoru sa vyhradili špeciálne terminály, ktoré ich oddelili od ostatných pasažierov. Informácie pochádzajú z www.minv.sk, ec.europa.eu a archívu agentúry SITA

Viac k témam: Schengen
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci sú od roku 2007 súčasťou Schengenu, do štátov EÚ môžu cestovať bez hraničných kontrol © SITA Všetky práva vyhradené.