Silvester v Austrálii bude pre požiare bez ohňostrojov, ikonická šou v Sydney dostala výnimku

Správy Svet

30.12.2019 (Webnoviny.sk) – Napriek tomu, že mnohé austrálske mestá pre lesné požiare zrušili svoje novoročné ohňostroje a iné oslavy, v Sydney sa aj tak uskutočnia. V meste, rovnako ako na iných miestach v krajine, platia prísne bezpečnostné opatrenia, v štáte Nový Južný Wales však udelili ikonickej ohňostrojovej šou výnimku.

Petíciu podpísali tisíce ľudí

Usporiadanie ohňostrojov v Sydney sa pritom tento rok stretlo s vyšším tlakom. Za ich zrušenie napríklad tisíce ľudí podpísali petíciu a odvolanie podporil aj vicepremiér Nového Južného Walesu John Barilaro.

Riziko je príliš vysoké a musíme rešpektovať našich vyčerpaných dobrovoľníkov,“ napísal na sociálnych sieťach. Opačný postoj okrem iných zastal austrálsky premiér Scott Morrison, podľa ktorého by sa mali ohňostroje v Sydney uskutočniť, aby svetu dokázali odolnosť Austrálie.

Očakáva sa, že ohňostrojová šou na Sydney Harbour Bridge priláka približne milión divákov a do štátnej kasy prinesie 130 miliónov austrálskych dolárov (v prepočte približne 81,2 milióna eur).

Lesné požiare

Lesné požiare trápia Austráliu už niekoľko mesiacov, pričom si vyžiadali 10 mŕtvych a spálili viac ako tisíc domov. V Novom Južnom Walese horí 97 požiarov, pričom 43 ešte hasiči nemajú pod kontrolou.

V pondelok informovali, že najnovšou obeťou požiarov sa stal dobrovoľný hasič, ktorý prišiel o život pri mestečku Jingellic. Dvaja ďalší utrpeli popáleniny.

Meteorológovia pre Sydney na utorok predpovedajú 33 stupňov Celzia, pričom na západných predmestiach by malo byť ešte teplejšie. Očakáva sa, že tak ako po minulé dni mesto zahalí aj hustý dym.

Evakuovali tisíce ľudí

V susednom štáte Viktória si nekontrolovateľné požiare vyžiadali evakuáciu tisícok ľudí. Teplota v tamojšom hlavnom meste Melbourne v pondelok dosiahla 41 stupňov Celzia a v oblastiach južne od mesta namerali dokonca až 44 stupňov, píše agentúra AP.

V štáte by sa malo podľa predpovedí ochladiť, no poveternostné podmienky a búrky zvyšujú riziko šírenia lesných požiarov.

V dôsledku bleskov v noci vo Viktórii vypuklo 16 požiarov. Podľa štátneho komisára pre zvládanie krízových situácií Andewa Crispa si požiare vytvárajú vlastné búrky, čo vytvára „nepredvídateľné a nebezpečné“ podmienky.

Viac k témam: lesné požiare, ohňostroj, Silvester
Zdroj: Webnoviny.sk – Silvester v Austrálii bude pre požiare bez ohňostrojov, ikonická šou v Sydney dostala výnimku © SITA Všetky práva vyhradené.